Košík už má téměř plný. Dost hřibů, ještě i babky, ale už také několik podzimních druhů. Na houby vyrazila Miluše Běhanová společně se svou dcerkou a psem. „Chodíme do lesů okolo Místa pravidelně. A hodně rádi. Houbaření nás baví. A letos opravdu hodně rostou. Jsme tady asi dvě hodiny, jen tak se procházíme a máme plno,“ usmívá se náruživá houbařka z Chomutovska.

„Milujeme bramboračku s houbami nebo houbovou omáčku. Připravuji je na hodně způsobů, část samozřejmě sušíme. Letos máme nasušeno dost a dost,“ pokračuje.

Podobně jako Miluše Běhanová přitom nyní v lesích v Ústeckém kraji dopadají i další houbaři. „Pořád rostou,“ hlásí. Řada z nich se nemalými úlovky v posledních dnech pochlubila také na sociálních sítích.

Ani podle odborníků „houbařské žně“ zatím nekončí, i když už je chladněji. Úlovky ale prý budou trochu jiné. „Houby pořád rostou dost,“ potvrzuje šéf žateckého houbařského spolku Pavel Dombaj. „Začne se teď v příštích dnech a týdnech ale měnit skladba hub. Skončí letní houby, přijdou podzimní. Skončí babky, tedy hřib žlutomasý, méně bude také smrkových hříbků, postupně budou mizet. Naopak bude více čirůvek,“ ví Dombaj.

A co milovníci hříbků? Mají už opravdu smůlu? Podle expertů ne, budou ale asi muset více hledat. „Hřib hnědý nebo hřib strakoš, sice jich bude méně, ale budou až do zámrazu,“ pokračuje žatecký houbař.

„Rostou. Hřibů s ochlazením ubývá, ale zase začnou různé čirůvky a další podzimní houby, kterým chladné počasí tolik nevadí,“ potvrzuje mykolog z Kryr Jaromír Konderla. „Začínají více růst podzimní houby, václavky a čirůvky. Hřibů bude méně,“ souhlasí také Miroslav Traxler z Mykologického klubu Šluknov.

Houby rostou všude 

Rostou všude, ale někde se koše plní mnohem rychleji. „Nejvíce nyní rostou v Krušných horách nebo na Podbořansku, u Blatna, směrem na Plzeňsko,“ prozrazuje Dombaj. „Nejvíce teď asi Krušné hory,“ přitakává odborník ze Šluknova.

Za pravdu jim dává také mapa pravděpodobnosti růstu hub, kterou zpracovává Český hydrometeorologický ústav. Podle ní se nyní nejvíce houbám daří v Krušných horách na Chomutovsku, Mostecku a Teplicku. Naopak nejméně na Lounsku.

V lese musí houbaři hledat „teplejší“ místa. „Nejvíce porostou uprostřed lesa, kde bude chlad menší. Na kraji nebo kolem potoků bude zima větší,“ radí Jaromír Konderla. „Mikroklima je důležité. O něco tepleji bude v jehličnatých lesích, kde je hodně mechu,“ dodává Dombaj.

S přicházejícím ochlazení varují mykologové před přemrznutím hub. Ty se pak stávají toxickými. „Když houby zmrznou, přes den se zase oteplí a roztají a v noci zase zmrznou, to je nebezpečné. Zatím tedy mráz v lese nebyl, ale pozor na to,“ varuje Dombaj.