Přijemná vycházka do houbařského ráje v Brdských lesích skončila neslavně pro ženu středního věku z Berounska. Dychtivá sběratelka hub, která si pro svoji vášeň vybrala velmi neschůdný terén hluboko v lesích, utrpěla velmi vážný úraz kolene a zůstala po pádu ležet na zemi.

Díky tomu, že si ale dokázala telefonicky přivolat pomoc, záchranáři ji naštěstí nalezli zanedlouho.

"Terén byl velmi nepřístupný. Vozidlo jsme ponechali na cestě a ženu jsme na vzdálenost zhruba tří set metrů odnesli ve speciální plachtě. Po fixaci kolene byla okamžitě převezena na chirurgické oddělení motolské nemocnice," uvedl ředitel záchranné služby Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček.

Houbařům a všem lidem, kteří se v těchto dnech vydávají do lesa, doporučuje - nevzdalovat se pokud možno bez mobilního telefonu. Rodině či známým oznámit místo svého pohybu. "Naši práci to velice usnadní a mobil dokáže skutečně zachránit život," doplnil Bořek Bulíček.

V živé paměti má stále i po pěti letech případ šedesátileté houbařky, která následkem cévní mozkové příhody zkolabovala právě v hlubokých Brdských lesích. Nejméně osmačtyřicet hodin ležela nehnutě na zemi, kde ji očichávala divoká prasata.

"Díky tomu, že místem po dvou dnech procházel náhodný houbař a viděl co se stalo, dokázal přivolat pomoc. To ale také nebylo právě jednoduché. Muž to v místě dobře neznal a pro orientaci mu posloužila taška s houbami. Tu pověsil na strom a vydal se pro pomoc, přičemž ušel nejméně čtyři kilometry," vylíčil kuriozní událost záchranář.

Díky tomu, že zachránce nakonec dorazil do nedalekých Řevnic, kde je i sídlo záchranky, společně s jejím ředitelem se vydali po stopách hledat ženu a tašku.

"Trochu jsme bloudili, ale muž si naštěstí svoji trasu celkem dobře pamatoval. Postiženou jsme nakonec odvezli do nemocnice. Podle mých informací se z mozkové příhody po čase vcelku dobře zotavila," uzavřel Bořek Bulíček.