Smutné statistiky berounští houbaři sice ještě letos nenaplnili, ale několika jedincům bylo po požití nejedlých či nesprávně skladovaných hub již pořádně zle.
Možná i díky tomu, že Berounsko nepatří k oblastem, kde se v hojné míře vyskytují smrtelně jedovaté muchomůrky zelené, za poslední roky zdena otravu touto houbou nikdo nezemřel.
Jedovatých hub roste jen pomálu
Přesto je lze i v této lokalitě nalézt a stejně jako jiné druhy zaměnit s houbami jedlými. Jeden z nejznámějších mykologů Berounska a spoluautor nového atlasu hub Oldřich Jindřich to rovněž potvrzuje.
„Nebezpečnou muchomůrku zelenou najdou lidé spíše na Mladoboleslavsku. Tam o ní vědí. Zde se vyskytuje sporadicky, tudíž není tolik známá, a o to může být nebezpečnější,“ uvedl mykolog a zároveň šefkuchař hořovické nemocnice Oldřich Jindřich.
Ideálním pomocníkem v lese je podle něj zmíněný Kapesní atlas jedlých hub. V knize je uvedeno více než sto druhů hub a na dvě stě receptů. Pouze čtyři z nich jsou jedovaté. Z důvodu možné záměny například žampionu s nebezpečnou muchomůrkou zelenou, je vždy nutné vyndat houbu ze země celou, aby bylo možné poznat všechny její znaky.
Pozornost při sběru se velmi vyplatí
Muchomůrka zelená má dle odborníků někdy zbělené formy. Lupeny jsou ale bílé vždy. Žampion má pokaždé růžové lupeny a stářím tmavě hnědé,“ upozornil mykolog. Podle jeho slov se v minulosti lidé na Berounsku přiotrávili nikoli muchomůrkou zelenou, ale tygrovanou, která je hnědá a má pouze hladký prstýnek.
Nebezpečím je její podobnost s jedlou muchomůrkou šedivkou, která má naopak vždy prstýnek vroubkovaný, stejně jako muchomůrka růžovka nebo–li masák.
Příznaky na sebe nenechají čekat

Varováním pro Berouňany dále zůstává také závojenka olovová, která v místních lesích rovněž roste, stejně jako muchomůrka královská. Je hnědým dvojníkem muchomůrky červené. Otravy takovými houbami se mohou projevit navíc až za dvanáct hodin po jejich požití.
Přestože žádný z letošních případů špatné identifikace hub na Berounsku neskončil tragicky, v ohrožení jsou i děti.
„Rodiče by při nevolnosti dítěte neměli zapomenout v první řadě lékaře upozornit na to, že v posledních dnech přišlo do kontaktu s houbami. V žádném případě je nedoporučuji servírovat batolatům před dovršením tří let věku,“ uvedla berounská dětská lékařka Jiřina Sudíková.
Záchranáři varují a předem radí
Případ otravy houbami má z loňského léta v živé paměti i záchranář Bořek Bulíček z Řevnic. Čtyřicetiletý pár dostal houby od svých přátel. Z domnělých žampionů si snoubenci uvařili polévku, která měla sice divnou žlutou barvu, přesto ji snědli.
„Po celonočním zvracení a průjmu nás muž se ženou nakonec zavolali. Neprodleně jsme je odvezli k výplachu žaludku. Naštěstí měli k dispozici zbytek pokrmu, takže bylo možné identifikovat o jakou houbu se jednalo. Vše dopadlo dobře, ale i tak měli namále,“ zavzpomínal záchranář.
Podle jeho slov je nutné při sebemenším podezření na otravu vyvolat zvracení, které může dobře podpořit vypití slané vody.