Houbařská sezona je opět v plném proudu, což dokazují i řady odstavených aut podél lesních cest. Suchohřiby, bedly i praváci se v košících na své nálezce jen smějí a lidé si libují, že nastaly opravdové houbové žně.

„Jsem ráda, že nemusíme běhat po lese za jednou houbou. Skutečně je jich dost, jen co vejdete do lesa,“ radovala se jedna z houbařek, kterou jsme zastihli s plným košíkem v lese za Svatou. A na čem si rodina z donesených úlovků pochutná? „U nás to jednoznačně vyhrávají řízky a smaženice,“ dodala spokojená houbařka.

Méně radosti se však zračí ve tvářích lesníků. Bohužel řada návštěvníků lesa zapomíná na slušné chování. Houbaři vybavení svačinami a pitnými lahvemi často odhazují odpadky po lese, aniž by je trápilo, kdo to za ně uklidí. „S nepořádkem v lese se potýkáme stále více,“ postěžoval si lesní správce z Nižbora František Davídek. „Bohužel to ale není sezonní záležitost, lidé chodí do lesa nejen na houby, ale i relaxovat a na procházky, takže je zde pořád živo. Nepořádek po nich pak musíme uklízet my. Nacházíme i plné pytle s odpadky. Domnívám se, že by v tomto ohledu měly zasáhnout státní orgány. A to nejen kvůli úklidu, ale i nedostatečným parkovacím místům,“ zdůraznil lesní správce.

Řidiči totiž nezastavují jen na vyhrazených parkovištích, ale také na lesních cestách a neberou ohledy na zákazové značky nebo závory. „Pokud pak má vyjet z lesa auto s dřívím, musí řidič počkat, až se majitel auta vrátí a odjede,“ uvedl František Davídek. Často se lesníci snaží s neukázněnými řidiči řešit celou záležitost dohodou, pokud ale návštěvníci lesa nemají snahu se domluvit, řeší celou situaci s pomocí policie.