„Neřekneme vám přesně, kdy se příběh odehrává. I skutečnosti a události, 
o který se zde hovoří jsou nějaké zmatené. Jen místo se zdá na první pohled nezpochybnitelné – hospoda. Ale ani to nemusí být nutně pravda, neboť jak praví toltécký šaman – nevytvářejte si domněnky, všechno může být nakonec úplně jinak…"

Takto začíná nová autorská hra Divadla ze stodoly Kdyby tady bylo pivo, její premiéra se uskutečnila ve Skřipli. Sál staré hospody praskal ve švech a mnozí se nevešli. Autorem hry je Josef Kozák, který v rozhovoru prozradil, ve kterých obcích by se mohla konat další představení.

Kdy hra vznikla a byla cesta k premiéře jednoduchá?
Hru jsem napsal v létě roku 2011 a původně jsme ji chtěli hrát se skupinou Šporny. Jenže přišly zdravotní a existenční starosti u několika členů souboru a činnost Divadla tak nějak usnula. Po smrti banjisty Jiřího Žaluda skončily i Šporny. Hru jsme se starými veterány začali oživovat loňského jara. Léto však díky prázdninám a dovoleným není nejvhodnější dobou na zkoušení, takže jsme ve skutečnosti začali až v září 2015.

Kolik přibylo nováčků?
Přišlo několik nových tváří, některé zůstaly, některé odešly. Trochu jsme přehazovali role, například já jsem si pro sebe psal roli žida Abelese s minimem textu. Pak jsem se přesunul na roli pastora a nakonec hraju sedláka Jíru, který má textu nejvíce. Obrovskou vzpruhou pro divadlo je Pavel Čaboun z Osovce. Hraje na několik hudebních nástrojů, do hry složil některé písničky a také technika kolem divadla je jeho dílem. V divadle hraje i jeho dcera Pavlína, dále pak souhlas rozšířili Filip Jandus, Anička Sedláčková a Zdena Seidlová, která za námi jezdí až z Hýskova.

Kdo psal hudbu a texty?
Hudba je částečně původní částečně přejatá. Texty jsou však komplet naše. Nad muzikou dohlíží zkušený matador bývalé skupiny Braboux Petr Novotný.

O čem ta hra vlastně je?
Na první pohled je celý děj takový divný. Dalo by se říci, že se to odehrává v alternativní historii, kde indiáni vyhnali kovboje z Ameriky a ti jsou v nemilosti u evropských sedláků. Mluví se tam o judaismu, křesťanství a toltéckých čtyřech dohodách. 
A také o lásce mladého kovboje k dceři sedláka Jíry, který vztahu samozřejmě nepřeje. Trochu to připomíná současné evropské události, ale hra byla opravdu napsána v roce 2011. Konec je velkým překvapením.

Kdy a kde plánujete další představení?
Plánujeme, ale nevíme zatím kdy a kde. Dostali jsme nabídky hrát ve Chlumci, ve Vižině, v Cerhovicích a dalších obcích Podbrdska.

Marie Plecitá