Nejenom zlatnictví, elektra, sportovní krámy ale i hračkářství v Berouně před Vánoci praskaly ve švech. Obchody byly plné vánočního zboží a dárků, ale hlavně lidí, kteří se snažili na poslední chvíli dohonit, co zatím nestihli. Kupovali se dárky pro celou rodinu, ale nutno přiznat, že Vánoce by měly být hlavně o dětech. Vydali jsme se tedy s deníkem do ráje dětských snů, abychom zjistili, jak vypadá vánoční atmosféra v hračkářství.
Hned u vstupních dveří poznáte, že vstupujete jako do jiného světa. Do světa princezen, draků, aut na ovládání i velkých plyšových medvědů a stolních her.


A co vlastně bylo hitem letošních Vánoc mezi hračkami, když je tolik krásných věcí, o kterých se dětem před deseti lety ani nesnilo? Nejčastěji kupovanými hračkami byly sběratelské miniatury tzv. Petshopy. Zvířátka pro slečny a dívky, bojovníci s rytíři pro chlapce a kluky. Děti pod stromečkem rozbalovaly jednotlivé kousky do své sbírky i celé farmy a hrady spolu s figurkami.
,,Není to levná záležitost, ale je to pochopitelné. Přece jenom je to ručně malovaná práce a ty detaily jsou fascinující,“ uvedla maminka, která vypadala stejně šťastně jako její děti.


Neustálé oblibě se pořád těší všemožné stolní hry. K dostání byly hry strategické i logické. Hry pro jednoho i pro celou rodinu. Pro nejmenší byly na pultech připraveny stavebnice, autíčka a panenky. I přes obrovské množství hraček byly nejprodávanějším a nejžádanějším zbožím hračkáren právě zmíněné Petshopy.


Díky neustávajícímu zájmu pořídit dětem něco hezkého pod stromeček, obchody prodloužily pracovní dobu a otevřely své dveře i o víkendu. Nedochvilní rodiče a prarodiče tak měli ještě pár dní navíc splnit sen nejen sobě ale i svým dětem. Letošní Štědrý večer je nenávratně pryč, ale radost v dětských očí z obdržených hraček jen tak nezmizí.

JAKUB HYBŠ