S návštěvností bojují všechny české památky, hrad Karlštejn nevyjímaje. A tak se snaží nalákat zájemce o prohlídky interiéru hradu i nyní, v zimním období.

A jak bylo vidět již první den nové sezóny, zájemci si tuto příležitost nenechali ujít. „Rozhodli jsme se vydat na Karlštejn. Ani jsme nevěděli, že hrad bude otevřený, tak si teď musíme rozmyslet, jestli půjdeme i dovnitř. Překvapilo nás to, mysleli jsme, že hrady otevírají až v dubnu," svěřili se nám jedni z prvních návštěvníků hradu Jana a Martin Votavovi.

Kastelán hradu Jaromír Kubů se společně se svými spolupracovníky snaží turisty nalákat nejen na únorové prohlídky, ale i na řadu doprovodných akcí.

„Například vloni jsme uspořádali výstavu kostýmů z filmu Noc na Karlštejně, který loni slavil 40 let od natočení. O výstavu byl velký zájem a řada lidí pak šla i na prohlídku hradu," uvedl Jaromír Kubů.

Přiznává, že i hrad jako je Karlštejn, usiluje o každého návštěvníka. V loňském roce si Karlštejn připsal na své konto přes dvě stě tisíc turistů, čímž se Karlštejn dostal na čtvrtou příčku nejnavštěvovanějších hradů v České republice.

„V loňském roce nám počasí příliš nepřálo. Nejprve přišly povodně, které zatopily parkoviště pro turisty v obci. Pak nastalo teplé léto a vysoké teploty návštěvám hradů moc nepřejí," přiznal karlštejnský kastelán.

Jako by počasí chtělo napravit svou chybu, díky mírné zimě Karlštejnu pomohlo vylepšit návštěvnickou bilanci v závěru roku, kdy během 14 dní zavítaly tisíce turistů.

A díky teplé zimě si zástupci Karlštejna slibují vyšší návštěvnost i nyní v únoru, kdy nastávají jarní prázdniny.

V současné době je pro návštěvníky zpřístupněn pouze I. návštěvnický okruh, který zahrnuje Císařský palác, hradní Pokladnice a Klenotnice s kopiemi české Svatováclavské koruny a koruny císařů Svaté říše římské. Právě koruny patří mezi nejoblíbenější část prohlídky.

Vstupné v českém jazyce činí 170 korun na osobu, rodinné vstupné pak činí 540 korun. V únoru je hrad otevřen pouze o víkendech, a to od 10 do 15 hodin. „Vstupenky lze objednat i online přes naše webové stránky," dodal kastelán Jaromír Kubů.