Více toho k otevírací době pověděl kastelán hradu Jaromír Kubů, „Až skoro do Vánoc bude hrad přístupný pouze o víkendech, ale od 26. prosince do 6. ledna bude opět otevřen denně kromě pondělí,“ vysvětlil kastelán a zmínil blížící se kulturní akce.

„Chtěl bych pozvat všechny zájemce na Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby, která proběhne v sobotu 15. prosince od 17 a od 19 hodin, a pak také na Štěpánské koledování v podání vokální skupiny Chaire 27. prosince od 18 hodin v Rytířském sále. Nezapomeňte si s sebou zvonečky,“ řekl.

Hrad se od 6. ledna opět zpřístupní zase až během únorových víkendů, to však s sebou přinese jednu velkou změnu – od nového roku vystřídá Jaromíra Kubů po 31 letech v roli kastelána jeho nynější zástupce Lukáš Kunst.

Spousta změn

Mohlo by se zdát, že si hrad o svou turistickou atraktivitu nemusí příliš starat - ale opak je pravdou. Do příští sezóny chystá vedení hradu hned několik změn. O nich se rozpovídal právě budoucí kastelán Lukáš Kunst.

„V příštím roce Karlštejn čeká spousta změn a doufáme, že všechny budou pozitivní. Návštěvníci by většinu z nich nakonec neměli ani pocítit, a pakliže pocítí, tak jen v pozitivním smyslu,“ řekl Lukáš Kunst.

Největší změnou by měl být projekt v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který bude obsahovat revitalizaci hradu. „Mělo by vzniknout nové návštěvnické centrum, proběhne revitalizace suterénu císařského paláce a zpřístupnění těch několika málo interiérů, které jsou v tuto chvíli veřejnosti nepřístupné,“ popsal nadcházející změny.

Stavba jako taková by měla zabrat jen malou část nádvoří a návštěvníky tak omezí jen minimálně. V nové sezóně by se chtěl hrad dále zaměřit na edukační systémy, doplnění prohlídkových okruhů, ale také třeba na více svatebních obřadů.