Muže postihla srdeční příhoda přímo v hradní věži. Ačkoli se záchranáři se sanitkou dostali až na karlštejsnké nádvoří, čekal je ještě nemalý výšlap po 200 schodech k pacientovi.

S pacientem pomohli hasiči

Záchranáři si tak mohli prověřit svou fyzičku. “Naše jednotka pacienta ošetřila a s transportem k sanitnímu vozu po 200 schodech pomohli přivolaní profesionální hasiči z´ Řevnic. Muž byl poté transportován do nemocnice Beroun na interní oddělení k dalšímu vyšetření,“ uvedl majitel řevnické záchranné služby Trans Hospital Bořek Bulíček.

Hrad není vhodný pro kardiaky

Záchranná služba Trans Hospital nezasahovala na Karlštejně poprvé. „Ošetřovali jsme například zlomenou nohu, alergickou reakci na štípnutí vosou, ale nejčastěji se jedná především o srdeční příhody. Karel IV. postavil Karlštejn na kopci a navíc do vyšších pater nepostavil výtah, a tak se turisté skutečně projdou,“ žertuje Bořek Bulíček a dodává, že Karlštejn není pro kardiaky. Na druhou stranu ale majitel záchranné služby upozorňuje na výbornou spolupráci s hradem. Ten se totiž pokaždé snaží zajistit volný průjezd vozu až na nádvoří.

Českou babičku ošetřil italský lékař

Kastelán Karlštejna Jaromír Kubů se zdravotními úrazy turistů občas setkává. A protože to záchranné službě trvá do příjezdu několik minut, snaží se do té doby sehnat lékaře z řad turistů. „Tak se nám třeba stalo, že českou babičku ošetřoval italský lékař,“ vzpomíná Kubů.
Jindy se zase během prohlídky japonské výpravy jeden Japonec skácel k zemi a nemohl vstát. Ostatní se okamžitě shodli na tom, že je potřeba zavolat záchrannou službu. „Jenže ještě před příjezdem záchranářů se Japonec zvedl, napadal na nohu ale už mohl chodit. Lékař pak zjistil, že se jednalo o obyčejnou křeč v lýtku,“ vyprávěl další historku kastelán.