Deštivé a zamračené prázdninové dny sice nepřejí provozovatelům bazénů a koupališť, ale zvyšují zájem o hrady a zámky. Nejenom počasí ovšem mění statistiky. Velké lákadlo, které letos jednoznačně zvyšuje návštěvnost pamětihodností v regionu, představují především zajímavé kulturní akce a zábavné programy. Počty turistů v našem kraji ovlivnilo v průběhu letošních prázdnin také dlouho očekávané zpřístupnění vojenského prostoru v Brdech.

O tři tisíce lidí více se vypravilo v letošním červenci na hrad Točník. Hlavní podíl na zvýšeném zájmu návštěvníků o tuto zajímavou památku má podle kastelána příznivé počasí, ale především také letní kulturní program. „Loňský červenec prošlo branou hradu 9389 lidí, zatímco letos statistiky uvádějí 12 333 návštěvníků. Vliv mají hlavně zábavné akce a programy pro rodiny s dětmi, ale i letní koncerty nejrůznějších kapel,“ říká kastelán Petr Zemánek. Díky známému červencovému festivalu České hrady, který se konal na louce u obce Točník, přivítaly letos zdi hradu Žebrák o tisícovku lidí více než před rokem.

„Rozhodujícím faktorem je jako vždy počasí,“ vysvětluje kastelán hořovického zámku Libor Knížek. „Podle vlastní zkušenosti mohu říci, že i sebezajímavější program lidi v pětatřicetistupňovém vedru k prohlídce nepřiláká,“ míní kastelán, podle kterého je mírné deštivé léto naprosto ideální pro návštěvu památek. „Turisty do našeho kraje ale přilákalo i otevření Vojenského újezdu Brdy,“ vysvětluje kastelán zámku, který v letošním červenci zaznamenal o celou třetinu vyšší počet návštěvníků.

Celá řada faktorů zapříčinila jednoznačně úspěšnější sezonu na nižborském zámku. V červenci sem totiž zavítalo nejvíce lidí za poslední dva roky. „Nejsem si jista, zda náv〜štěvnost ovlivnilo počasí, ale v porovnání se situací před rokem je letos zámek mnohem vyhledávanějším cílem turistů,“ líčí Irena Benková, ředitelka Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, který je provozovatelem Informačního centra Keltské kultury v Nižboru. „Zájem byl loni mnohem nižší především kvůli náročné výstavbě kanalizace v obci Nižbor. Kvůli ní byl omezen také přístup k zámku,“ vysvětluje Benková, podle které nižborský zámek navštívilo v červenci 2560 lidí.

Na nedostatek návštěvníků si rozhodně nemohou stěžovat ani na Karlštejně. „Letos máme prokazatelně vyšší návštěvnost. Za červenec přišlo 43 tisíc lidí, což je o 2000 více než loňský rok touto dobou. Jsme za to samozřejmě moc rádi. Do konce srpna máme navíc otevřeno až do 18 hodin,“ říká kastelán Jaromír Kubů.