„Město bude kofinancovat pouze část mobilních protipovodňových stěn. Byli bychom rádi, kdyby se nám tuto stavbu podařilo zahájit již v roce 2009,“ uvedl starosta Berouna Jiří Besser.
Speciální mezirezotní skupina projekt zařadila do programu Podpory prevence před povodněmi II . Nyní město čeká na schválení Ministerstvem financí. To může trvat i několik měsíců.
Povodeň, která se Berounem prohnala v roce 2002, způsobila jen na majetku města škody ve výši 330 milionů korun. Právě nové protipovodňové hráze by měly příště tak vysokým škodám předejít.
Záleží ale také na lidech, jejichž pozemky bude protipovodňová hráz procházet. „V současné době vedeme s majiteli těchto pozemků jednání. Věřím, že drobné problémy se nám podaří vyřešit a my dokážeme lidem vysvětlit důležitost těchto opatření,“ dodal Jiří Besser.
„Povodňová opatření by se měla v Berouně rozhodně řešit. Kdybych měla pozemek v dotčené lokalitě, určitě bych to povolila, vždyť by se tím chránil i můj majetek,“ uvedl včera občan Berouna.
Jiří Besser čerpal zkušenosti z protipovodňové ochrany až v americké Louisianě, kam odcestoval letos v únoru. „Zjistili jsme, že Američané nezpracovávají protipovodnové plány, které jsou pro celkovou ochranu města velmi důležité,“ podotkl starosta. Za zajímavou zkušenost ale považuje stavbu hrází. „V Louisianě jsou všechny sypané a k jejich výtavbě se používá výhradně přírodní materiál,“ dodal starosta.