Hrnčířské a řemeslné trhy jsou jednou z největších událostí v Berouně, kde se pravidelně prezentují desítky řemeslníků a umělců z různých odvětví. Letošní ročník se tematicky bude věnovat tvoření ze dřeva a uměleckého řezbářství.
„Už od pradávna měli naši předci potřebu si dřevěné předměty zdobit, a dělat si tak svět kolem sebe hezčí. Nejvhodnějším způsobem k tomu byla technika dřevořezby. Nejčastěji se vyřezávají různé figurky a postavičky, misky, lžíce a další předměty. Zkušení řezbáři jsou pak schopni ze dřeva utvořit téměř cokoli. Letos se budeme snažit představit ty nezdatnější,“ přibližuje zakladatelka trhů Jolana Izbická.
Dřevěné mandaly, lampy a sochy
Do královského města kromě řady dalších zavítá například malá rodinná firma z Vansdorfu Karel Kříž a synové - umělecké zpracování dřeva, která představí práce s názvem Stromy a život. Jejich tvorbu si užijí především milovníci mandal.
Fandy designových lamp, soch a domácího vybavení může zaujmout zase produkce ze dřeva spadlých stromů z dílny Měchura design z jihomoravského Mistřína. Do Berouna se vracejí i chlapci a děvčata ze sociálního ateliéru Tilia, kteří letos přivezou jak hračky ze dřeva, hudební nástroje, šperkovnice či hry, tak i větší dřevěné sochy a plastiky.
Původní koncept trhů ale nezůstane zastíněn a stánky opět nabídnou především výrobky z porcelánu a keramiky. „Svůj um představí dohromady dvě stovky řemeslníků z domova i ze zahraničí. Přijedou také skláři, kováři, brašnáři, šperkaři. Uvidíme kosmetiku, mýdla, pestrou textilní techniku a samozřejmě i výrobky všemožného druhu z proutí. Půjde doslova o řemeslný ráj,“ pokračuje Izbická.
V průběhu trhů vystoupí několik hudebních souborů. „V sobotu to bude Třehusk, Muzika Špalíček Praha či taneční soubor Matenik. A také svérázná a osobitá písničkářka Jana Vébrová z Lužických hor a finále bude patřit rock-popové kapele Napořád. V neděli pak nabídnou trhy moderní country v podání The Band of Jakeys,“ upřesnila Izbická.
Jako doprovodný program proběhne na náměstí Joachima Barranda festival folklorních souborů s názvem Koláčefest. Návštěvníci trhů se v Muzeu berounské keramiky mohou také těšit na vernisáž řezbáře, výtvarníka a hudebníka Petra Komára Soudka, který se nyní věnuje převážně volné tvorbě.
Indická, řecká i fracouzská kuchyně
Stánky s občerstvením tradičně nabídnou širokou paletu jídla a pití. Před restaurací U Aleny budou vonět grilované sele a klobásy. „Přímo na trzích pak bude k ochutnání staročeská kuchyně, grill rooster hot dog, vynikající grilované ryby, domácí bramboráky, hranolky s trhaným masem, domácí slovenské sýry, delikatesy. Ale také francouzská kuchyně s mořskými plody, mexické tortilly, indická kuchyně, řecké speciality, veganské pokrmy či řada sladkých pochutin. Stánek s pivem nabídne kunratického Muflona a nemůže chybět ani pivovar Dráteník a tradičně dobrá vína z Čech a Moravy ve vinařském koutku,“ přiblížila organizátorka.
Parkovat bude možné na několika místech ve městě. Pro účely trhu bude zřízeno mimořádné parkoviště na louce na Závodí u Berounky. „Toto parkoviště bude bez poplatků. Věříme ale, že řidiči místo parkovného rádi přispějí dobročinným organizacím,“ poznamenala Izbická. Dále budou k dispozici všechna zpoplatněná parkoviště, a to parkoviště P+R 1 u berounského nádraží a v těsné blízkosti i P+R 2. Na náměstí to je pak pouhých 10 minut chůze. Trasa k parkovištím bude vyznačena.
V místě proběhne i tombola, jejíž zisk bude opět věnován ve prospěch dobročinné sbírky berounské katolické farnosti.
Trhy jsou pořádány za podpory města Beroun a městského kulturního centra.