Jejich zakladatel Vladimír Izbický stojí u jejich pořádání každý rok a ještě k nim v průběhu času přivedl sestřičku v podobě jarních hrnčířských trhů. A může být pyšný. Obě akce po tolika letech neztrácejí glanc, a Beroun se tak stal Mekkou pro všechny hrnčíře z Čech, ale jezdí i ze zahraničí.

„Letos poprvé přijede Georg Mathes a Werner Klas z Hilgertu z Německa. Inspirují se především přírodou. Jejich unikátní kamenina, tvořena s vášní ve svých nejlepších podobách, je dokonalé ztvárnění exotických zvířat jako keramických gekonů, hadů, želv, krokodýlů a ještěrek," uvedl Vladimír Izbický.
Další ze zahraničních hostů, také z Německa Michael Wolf z Vlotha udělá radost hlavně dětem a jejich hravým tatínkům. Vyrábí ojedinělé stavebnice domů, hradů či čehokoliv vymyšleného fantazií „malého architekta".

„Malované keramické houpací koníčky jako z pohádky opět přiveze z Polska keramik Konrad Boksa. Dále uvidíte malebné a veselé plastiky od Doroty Urbaniak a lidovou keramiku z Boleslawice také z Polska. Ze Sofie přijede Stanislava Andreeva a představí svou autorskou keramiku a plastiky ze zámoří," dodává Vladimír Izbický.

Ale těšit se můžete především na české tvůrce keramiky, kteří patří mezi mistry ve svém oboru.

A kdo si bude chtít od keramiky na chvíli odpočinout, může využít bohatý kulturní program a také v rámci Dnů evropského dědictví navštívit některou z otevřených památek ve městě.

„Návštěvníci si budou moci například prohlédnout budovu berounské radnice a nahlédnout i do nově upravené Radniční místnosti," zve do budovy radnice starostka Berouna Šárka Endrlová. Zároveň zájemce zve do obřadní síně, kde po 13. hodině, kdy fanfárami bude slavnostně zahájen program EHD, přivítá hosty z partnerských měst.

PROGRAM DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Sobota 13. září
9.00 Berouňačka (Husovo nám.)
9:00 Dračí lodě – Porada kapitánů v 9:00.
10:00 Dračí lodě – První start rozjížděk na 200m
11.00 Big band Václava Zelinky (Husovo nám.) V hodinovém programu zazní převážně známé skladby z repertoáru orchestru Glenna Millera v původních úpravách. Zpěv Eva Girethová a Jan Lorenc, oba stálí členové orchestru.
13.00 Znělka trubačů z balkonu radnice. V budově radnice bude k vidění kronika, ale i soutěžní návrhy log k 750. výročí první zmínky o městě
14.00 Vyhlášení vítězů soutěže hrnčířů. Slovem bude tentokrát provázet známá moderátorka a redaktorka Toulavé kamery Iveta Toušlová
14.30 Preßburger Klezmer Band (Husovo nám.) Jedinečné bratislavské hudební seskupení inspirující se emotivní a taneční hudbou původem ze střední a východní Evropy. Patří mezi přední představitele evropské scény world music. Její energický hudební koktejl je podmanivě namíchaný ze židovské, balkánské a orientální hudby, stejně jako ze slovenského a romského folklóru.
16.00 Luboš Pospíšil a 5P (Husovo nám.) Matador české hudební scény (C&K Vocal) s hlasem, který si nespletete, a pěknou řádkou hitů na kontě (Tenhle vítr jsem měl rád, Soukromá cesta do nikam, Jekyll a Hyde…). Tentokrát v duu s Ondřejem Fenclem.
16:00 Dračí lodě – Vložený závod posádek partnerských měst Berouna
17.00 Koncert sólistů Státní opery Praha Simony Procházkové (soprán) a Jana Ježka (tenor)
v kostele sv. Jakuba v Berouně. Na varhany doprovází Lukáš Petřvalský
17.00 Preßburger Klezmer Band (Husovo nám. vinný koutek)
18.00 Piosenki (Husovo nám. vinný koutek) Hrají hudbu nejvíce podobnou folkloru a folku. K tomu využívají prvků české, staropražské, polské, ruské, bulharské, řecké i indické hudební kuchyně. Lze však zaslechnout i špetku mongolské lidové tvorby, nebo židovské prvky. Některé písně jsou zas inspirované bretaňskou muzikou, hudbou středověkou, nebo mají charakter spíše šansonový. Kromě několika vysloveně zlidovělých, nebo přímo lidových písní vychází z autorských textů a hudebních motivů.
19:30 KLÍČ (kvartet) (náměstí J. Barranda) Folková skupina, jejíž písně jsou inspirovány středověkými a renesančními tématy a hudbou. Autorem hudby u většiny písní je hudební skladatel, textař a současně zpěvák a hráč na kytaru Jaroslav Marian. Autorem převážné většiny textů je divadelní autor, režisér a dramaturg Tomáš Vondrovic. Velmi výraznou osobností ve skupině je zpěvačka a hráčka na dechové nástroje Pavla Marianová s nezaměnitelným sametově znějícím altem.

Neděle 14. září
9.00 Berouňačka (Husovo nám.)
10.30 Dixieland Band Zdice. Swingová klasika s úžasnou zpěvačkou. (Husovo nám.)
12.30 Dobré ráno blues band (Husovo nám.)
14.00 Piosenki (Husovo nám.)
15.00 Matěj Ptaszek a Dobré ráno blues band (vinný koutek). Bluesový zpěvák a hráč na foukací harmoniku patří mezi evropskou špičku a jako první Čech v novodobé historii byl pozván firmou HOHNER na World Harmonica Festival 2009, na které účinkoval a kde byl vyhlášen objevem roku. Na rezofonickou a akustickou kytaru v kapele hraje Vítek Kopecký a na bicí a valchu Vladislav Sosna.