„Už nyní je velmi pravděpodobné, že se nakonec tento druhý termín stane novou berounskou tradicí. První trhy se uskuteční o víkendu 7. a 8. května, další poté o měsíc poději 11. a 12. června. Vystavovatelé budou na obou trzích pokaždé jiní, tedy oba jarní berounské trhy stojí za to navštívit,“ upřesnila hlavní organizátorka trhů Jolana S. Izbická.

Obě akce budou letos ve znamení drátenického řemesla, které je spletí různých linií, smyček, spirál, křivek a oblouků, to vše v nespočetném množství motivů. „Je to zvláštní svět umění, tvrdé práce, trpělivosti, vášně a nadšení, kde je k vidění neobvyklá manuální dovednost,“ řekla organizátorka.

I vzácní hosté ze zahraničí

Jedním z nejznámějších slovenských uměleckých dráteníků současnosti je Jaroslav Rod, který v Berouně nebude chybět ani letos. Ozdobné kraje talířů představí manželé Pichovi z Milevska. Ti na trhy jezdí dlouhá léta. Mimochodem jsou také zruční dráteníci a svému řemeslu se věnují již od roku 1991.

Opravdovou drátenicí je též keramička Miluše Hlavinková, autorka tradičních tvarů kameniny z Litovle. Ta se výrobě keramiky věnuje už dvaatřicet let a drátkování dělá bezmála patnáct.

„Těšit se můžete na další zvučná drátenická jména, jako jsou Kochová Marína, Soukupová Dana, Gilchrist Jana a její Galerie na drátku, Milbachová Lucie a účast přislíbil i Chaloupka Miroslav, jehož motorky a modely Volkswagen Brouka z drátu zaručeně nepřehlédnete,“ doplnila Izbická.

Koncert člena kapely Circus Ponorka

Závěrem sobotního dne se v Muzeu Berounské keramiky uskuteční vernisáž tvorby s názvem Kované a drôtené výrobky od slovenského dráteníka Štefana Smržíka ze Žiliny. „Hudebního úvodu vernisáže se ujme výrobce lidových nástrojů Rostislav Žďárský. Od 19 hodin pak třešničkou na narozeninovém dortu s naší dvacítkou, bude na zahradě muzea koncert hudebníka a člena kapely Circus Ponorka Jana Ponocného,“ dodala Izbicá.

Samozřejmě nebudou chybět další umělecká, převážně užitá řemesla a svůj um představí na 150 řemeslníků z domova i hosté ze zahraničí, jako jsou skláři, kováři, tkalci, brašnáři, mýdlaři, kartáčník či dřevozpracování všeho druhu. V průběhu trhů, které začínají v 8 hodin, ráno vystoupí mezi stánky a ve vinařském koutku několik hudebních souborů.

Po covidu se vrací i občerstvení

Stánky s občerstvením se letos konečně objeví, byť v menším rozsahu. Přímo na trzích ale i tak nebude chybět výběr piv od malých pivovarů a spousta dobrot, jako jsou domácí slovenské sýry, rooster hot dog, vynikající grilované ryby a letos poprvé do Berouna zavítá český karamel s různými variacemi chutí.

Stejně jako v minulosti i letos se organizátoři rozhodli věnovat zisk z hrnčířské tomboly ve prospěch dobročinné sbírky berounské katolické farnosti. Parkování bude opět bezplatně zajištěno na parkovišti u berounského nádraží, nové parkoviště P+R Na Podole a mimořádné parkoviště na louce na Závodí u řeky.