„Spousta lidí se nás ptá na kroužky, které jsme organizovali. Byly totiž hodně navštěvované. Vzhledem k tomu, že nás tady moc není, tak přes rok nejsou. Teď jsme se rozhodli, že uspořádáme alespoň týdenní letní školu astronomie," říká za Hvězdárnu Žebrák Vladislav Slezák.

Všichni zájemci o tento obor budou mít jedinečnou příležitost naučit se, jak se pozoruje obloha, vidět, jaká se na ní nacházejí souhvězdí, planety a souřadnice i to, jak se pracuje s dalekohledem. „Pustíme je i do kopule, kde si mohou našimi dalekohledy hledat, co potřebují. Tím se to vlastně naučí," dodal Slezák.

Ilustrační foto.
Hořovice vybudují na hřbitově společnou hrobku

Pro účastníky školy bude připravena nejen teoretická část, která zahrnuje třeba základy astronomie a nebeské mechaniky, ukázky dalekohledů nebo největší zajímavosti z oblasti astronomie a kosmonautiky, ale v případě bezoblačné oblohy i praktickou část. Kurz je třeba absolvovat celý, cena za osobu je 300 korun.

Od 21 hodin pak čekají na návštěvníky speciální pořady. Hned na pondělí 7. srpna plánují zástupci hvězdárny grilování s vyprávěním o meteoritu, který v roce 1824 dopadl kousek od místa, kde dnes hvězdárna stojí.

V ten den se uskuteční i pozorování částečného zatmění slunce. V programu je i oblíbené promítání letního astrokina či výlet do Ondřejova za největším dalekohledem v Česku.

Protikuřácký zákon vyhnal cigarety z hospod na ulici. Ilustrační foto
Zákon vyhnal kuřáky na terasy a zahrádky

„Na sobotu 12. srpna chystáme přírodní ohňostroj v podobě sledování meteorického roje Perseid k příležitosti 100. výročí založení České astronomické společnosti," dodal k programu Vladislav Slezák.

Od prázdnin bude nově možné si po předchozí rezervaci na webových stránkách zajistit sledování nebeských objektů i mimo vypsané termíny.

„Je to určené lidem, kteří nevědí, kdy mají za námi přijet. Když bude jasno a budeme mít prostor, tak přihlášené zkontaktujeme s možností návštěvy," uzavřel Slezák.