Hygieničky se zaměřily zejména na dohled takzvané bezinfekčnosti, kterou se musí od pondělí návštěvníci restauračních zařízení prokázat. V obou případech nebyla shledána žádná pochybení. Pracovnice se jako první vydaly do restaurace Black Dog v České ulici. U vstupu kontrolovaly, zda jsou na dveřích provozovny vyvěšeny všechny potřebné informace a upozornění pro hosty, které by měli při návštěvě dodržovat.

V lobby zařízení poté zjišťovaly, zda je k dispozici dezinfekce. Posléze přišlo na setkání s majitelem. „Tady je vše v pořádku. V restauraci mají dostatek dezinfekce, na dveřích je dobře umístěné upozornění,“ řekla ke kontrole hygienička s tím, že počet hostů u stolů a rozestupy mezi nimi byly také bez problémů.

Práce navíc

Hygieničky namátkově zkontrolovaly i dvě ženy, které v Black Dogu zrovna obědvaly. Obě měly platné certifikáty. „S kontrolami nemám vůbec žádný problém. Od pondělí jsem v restauraci poprvé, takže tohle byla vlastně moje premiéra,“ uvedla s úsměvem paní Soňa z Berouna.

Kavárna na Dobré adrese.
Kvůli novým vládním nařízením restauratéři počítají s úbytkem hostů

V zařízení dělají kontrolu bezinfekčnosti až po uvedení zákazníka ke stolu. „Ve chvíli, kdy jsou hosté pohodlně usazeni, tak je poprosíme o prokázání bezinfekčnosti, kterou kontrolujeme čtečkou nebo nahlédnutím na příslušný dokument,“ uvedl spolumajitel restaurace Ladislav Novák.

„Pokud nic takového nemají, nabídneme jim za 60 korun možnost si u nás koupit antigenní text. Když to odmítnou, musíme je bohužel požádat o opuštění restaurace, což už se párkrát stalo,“ řekl a dodal, že lidé s nařízením v drtivé většině případů nemají problém.

Na pivu v době pandemie onemocnění covid-19. Ilustrační snímek
PŘEHLEDNĚ: Do hospody bez očkování či testu? Pokuty hrozí hostům i restauratérům

Přiznává ale, že kontroly pro ně představují práci navíc, která zdržuje. Důležité pro něj ovšem je zejména to, že restaurace může zůstat otevřená.„Chceme se tu cítit bezpečně, chceme také, aby naši zaměstnanci měli práci a fungovali jsme relativně normálně. Oproti loňsku, kdy se rovnou vše zavřelo, tu máme možnosti, které normálně fungují v okolních státech. Asi bychom byli sami proti sobě, kdybychom toho nevyužili,“ dodal Novák.

Vykázali už řadu lidí

Druhou provozovnou, kterou hygieničky v Berouně navštívily, byla restaurace Český Dvůr na Husově náměstí. I zde bylo vše v pořádku. Během dne ale její obsluha musela vykázat řadu lidí, kteří neprokázali bezinfekčnost.

Kontrolní akce se netýkají jen restaurací, ale i jiných podniků. Do některých doprovází hygieniky i policie. „Po důkladném vyhodnocení si spolupráci policie vyžadujeme zejména v případech, kdy se objevuje nějaké potenciální riziko. Klasicky to bývají bary, diskotéky a různé hudební kluby. Dále pak kontrolujeme fitka, bazény či různé hromadné kulturní akce, které se běžně konají o víkendech,“ doplnila mluvčí hygieny Dana Šalamunová.

Nemocnice v Hořovicích.
V nemocnicích platí zákaz návštěv. Výjimku mají nastávající otcové

Pokud jsou odhaleny nějaké nedostatky, mohou hygienici na místě uložit pokutu. Když s tím ale provozovatel či fyzická osoba nesouhlasí, případ je postoupen do správního řízení.„Ve chvíli, kdy je zavedeno nějaké nové pravidlo, tak se snažíme lidem a provozovatelům, kterých se týká, spíše pomáhat a radit, jak nejlépe se mohou podle něj zařídit. Cílem není hned sankcionovat. Pokud narazíme na nedostatek, prvních několik dnů, kdy nové nařízení platí, jej spíše řešíme domluvou,“ uzavřela Lenka Hlaváčková, zástupkyně vedoucího oddělení hygieny pro okresy Beroun a Rakovník.

Od pondělí, kdy nová nařízení platí, zatím na Berounsku a Rakovnicku žádné finanční postihy nepadly.