Kudy na nejbližší hrad? Jaký je nejlepší kemp u Berounky? Máte ve městě letní kino? Takové dotazy vyřizují pracovnice berounského infocentra, které je doslova v obležení turistů.
V sobotu je otevřeno do sedmnácti hodin, v neděli od desíti do půl jedné a od třinácti do sedmnácti. Jindy v roce je otevírací doba omezena. Řada lidí by však uvítala otevřeno o víkendu i během roku. Do centra zavítají bez rozdílu jak Berouňané, tak cizinci. Informační centrum se může pochlubit prospekty dokonce v devíti jazycích. Kromě standardní angličtiny, francouzštiny či němčiny i v holandštině.
,,Holanďanů je tu v létě vždycky dost. Když k nám přijíždějí, diví se, že si mohou prospekt přečíst i ve svém jazyce,“ řekla tisková mluvčí Městského úřadu Beroun Jitka Soukupová.
Za druhé čtvrtletí byla zaznamenána návštěvnost 4450 lidí. Z toho nejnavštěvovanější měsíc byl květen s 1770 turisty.
„Lidé se zajímají o kulturní dění, shánějí vstupenky na akce, volají si o dopravní spoje, využívají internetové připojení. Do patnácti minut je připojení zdarma.
K dispozici je informační servis, zakoupení turistických známek, map a suvenýrů. O tom, jaké vstupenky jsou momentálně k zakoupení, se dočtete v Radničním listě či v okenní výloze centra. Lístky zde seženete k právě připravované akci. V tu dobu je počet zákazníků největší.
Jaké byly nejkurióznější dotazy v poslední době?
,,A co ten Křivoklát, jak to tam vypadá, to je nějaká zřícenina?“ ,,Ten Karlštejn, co je to za hrad?,“ odpověděla Jitka Soukupová.
Podle jejích slov jsou nově letos k zakoupení keramické hrníčky a pro sběratele repliky nejstarší městské pečetě.
Informační centrum nabízí turistické známky se dvěma motivy.
Na jedné je vyobrazena radnice s branami a na druhé rozhledna na Dědu. V současné době nemají své vlastní stánky, o informačním centru se dočtete na webových stránkách města Beroun, kde najdete základní informace pro návštěvníky.
Jitka Záhoříková