„Je to samozřejmě potěšující zpráva. Současně s tím je ale důležitý i další fakt. Kromě růstu tržeb totiž každým rokem stoupá i počet lidí, kteří Městské informační centrum navštíví,“ zdůraznil starosta Berouna Ivan Kůs.

V letošním roce si cestu do Městského informačního centra v Berouně našlo prozatím téměř 19 tisíc lidí, což je o 1700 návštěvníků více, než za stejné období loňského roku.

O jaké suvenýry mají turisté a návštěvníci Berouna největší zájem, to za Městské informační centrum prozradila Lenka Chudobová: „Nejčastěji se v poslední době prodávají turistické známky, kterých nabízíme s motivem Berouna šest druhů. Letos přibyla známka se snímkem Plzeňské brány. Ve velké oblibě jsou také silikonové náramky a propisky s logem města.“

Do infocentra si pro suvenýry nechodí ale jen tuzemští turisté, velmi často ho navštíví i mladí lidé ze zahraničí, kteří jsou v Berouně na studijním výměnném pobytu.

Zajímavé dárky, například pod vánoční stromeček, a nebo pro sběratele hrnků či magnetek zde najdou i berounští patrioti. „Ti si mohou vybrat například ze série hrnků, dále nabízíme například čokolády, nově také magnetické záložky do knih. Všechno zboží je samozřejmě opatřeno berounskými motivy. V Městském informačním centru nabízíme také výrobky Dobromysli a Farní charity Beroun,“ dodala Lenka Chudobová.

Městské informační centrum kromě jiného zprostředkovává také prodej vstupenek na nejrůznější kulturní akce a lidé si zde mohou koupit i vstupenky do kina. Informační centrum najdete v centru města v pasáži Na Nové, nedaleko od Pražské brány. Poskytuje mnoho informací o městě a jeho okolí. Zabezpečuje prodej vstupenek nejen na kulturní akce, ale za povšimnutí stojí výběr replik typické berounské keramiky a drobných suvenýrů.

„S dětmi sbíráme suvenýry z různých českých měst, která jsme společně už navštívili. Doma jich máme téměř plnou krabici a z Berouna jich tam je také požehnaně. Děti jsou v tomhle směru trochu maniaci. Mladší syn by byl rád, kdyby měl ve sbírce figurky berounských medvědů. Jednu dobu dokonce sháněl modely městských radnic. Nakonec se musel spokojit s jejich pohledy,“ uvedla Karolína Mládková z Žebráku.

Velmi dobré tržby mají letos také v Informačním centru Keltů v Nižboru. „Prodej suvenýrů a propagačních materiálů byl letos lepší než v uplynulých letech. „Návštěvníci si nás převážně kupují drobné šperky s keltskou tématikou. Potom to jsou turistické deníky, turistické známky a vizitky. Největší zájem je ale o magnetky a deníky. Magnetky, které jsem nechala udělat s nižborským zámkem, šly na dračku,“ uvedla ředitelka Ústavu archeologické památkové péče Středních Čech Irena Benková.

Městské informační centrum Hořovice sídlí v areálu Starého zámku, vlevo za Obvodním oddělením Policie České republiky. Turisté zde najdou nejen propagační materiál, ale také potřebné informace o městě, jeho památkách a zajímavostech. Dostanou zde tipy na výlet, cyklotrasy a dokonce jim zde vyhledají i dopravní spojení. Co ale nejvíce návštěvníky zajímá jsou suvenýry. K těm nejoblíbenějším patří turistické známky. Hořovické informační centrum jich nabízí několik. „Mám všechny. Zámek Valdek, Zámek Hořovice i Klášter Svatá Dobrotivá v Zaječově. V Hořovicích mě nejvíce zaujaly turistické vizitky. Sbírám je,“ uvedl Ivan Pokorný.