Ohrožená jsou i zvířata, kterým intenzivní použití pyrotechniky způsobuje výrazný stres. „Zvířata jsou vybavená citlivějším sluchem, než máme my lidé a je přirozené, že se uprostřed barevných a zvukových efektů cítí být ohroženi na životě. Instinkt jim proto velí utéci, což může mít ovšem mnohdy tragické následky," upozornila Veronika Novotná z ekocentra Zvířecí pohoda ve Bzové.

Zatoulaní psi

Jeho zástupci v předchozích letech po silvestrovských oslavách několikrát řešili případy zatoulaných psů, kteří zpanikařili nenadálým silným a dlouhotrvajícím hlukem z petard a utekli svým majitelům. „Pes v případě ataku paniky dokáže zdolat i zdánlivě nepřekonatelnou překážku. Například v podobě vysokého plotu. Proto je lepší, aby i majitelé u psů držených na zahradách mysleli na lepší zajištění a to například tím, že psa vezmou domů," doporučuje Veronika Novotná.

Jak dále uvádí, stres z velkého hluku však působí nejen na psy. „Byli jsme svědky toho, jak silná petarda hozená do těsné blízkosti kočky způsobila její totální dezorientaci 
s těžko odhadnutelnými následky," pokračují zástupci Zvířecí pohody a připomínají, že u koní je situace složitější. Zde je lepší ponechat zvířata ve volném, zajištěném prostoru, který minimalizuje případné zranění koní, kdy hrozí, že se začnou plašit a opět jim jejich instinkt radí utéci.

Dezorientováni tmou

Rovněž tak volně žijící zvířata jsou vystavena značnému stresu, zejména ptáci, kteří jsou navíc ještě dezorientováni tmou. Slavit se dá i méně hlučných způsobem a v místech, kde lidé nezpůsobí odpalováním pyrotechniky stres dvou 
a čtyřnohým obyvatelům blízkého okolí.