Kromě podvodného zboží, že začaly objevovat na internetu inzeráty na prodej zvířat. V březnu si muž objednal na jednom internetovém portálu vzácného papouška Žako kongo za částku šest tisíc korun. Mládě Žaka povětšinou stojí od deseti do patnácti tisíc korun. „Papouška nabízela osoba pod jménem „henriettaP“, která po projevení zájmu komunikovala pod jménem Anezka Denis, prostřednictvím e-mailu. Prodávající po komunikaci s kupujícím údajně předal papouška přepravní společnosti a poté došlo k zaslání peněz na účet,“ popsala průběh transakce policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Poškozený odeslal částku 6400 korun na adresu USA Maryland. Po zaplacení této sumy peněz po něm ale dotyčná společnost bez jakéhokoliv potvrzení začala požadovat další peníze, a to na náklady za přepravu a stravu pro papouška. V okamžiku, kdy poškozený odmítl další peníze odeslat a upozornil, že se obrátí na policii, přestal s ním přepravce i prodávající komunikovat. „Do současné doby muž objednaného Žaka nemá,“ poznamenala Marcela Pučelíková.

Podobný případ už berounští policisté vyšetřovali v minulosti. Tehdy se jednalo o prodej štěnať a také ze zahraničí. „Okolnosti kolem případu byly hodně podobné. Kupujícímu tvrdili, že psa posílají letadlem a že letadlo nemůže vzlítnout, že musí zaplatit za karanténu, za přepravku, za žrádlo a požadovanou částku neustále navyšovali,“ upozornila policejní mluvčí s tím, že v mnohých případech lidé podvodníkům zaplatí desetitisíce korun za něco, co nikdy nedostanou. „Zvířata jsou ale mimořádností, povětšinou se jedná o zboží. Nedávno zákazník zaplatili za čtyřkolku do zahraničí přes sto tisíc korun. Poslal je na zahraniční účet. Komunikace mezi ním a prodávajícím byla prostřednictvím google překladače. Samozřejmě čtyřkolku nedostal,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Hořké vzpomínky na internetový obchod má také Jaroslav Suchý. Ten si na jednom inzertním internetovém portálu koupil nové Alu disky na svůj mercedes. „Nerad o tom mluvím. Připadám si jako hlupák. Nechal jsem se zlákat levnou cenou. Přes internet dělám obchody dost často a všechno dobrý. Komunikovali jsme mailem. Disky jsem zaplatil eury a čekal. Když jsem začal být nesvůj, otevřel jsem si ten inzerát a vyděl záporná hodnocení od podobně napálených lidí. Přišel jsem téměř o dvacet tisíc korun,“ popsal svůj příběh Jaroslav Suchý z Berouna. Lidé by si proto měli dát velký pozor na nabídky, které jsou značně pod cenou.

S největší pravděpodobností bývají dílem podvodníků. Rovněž komunikace prostřednictvím google překladače je signálem, že může jít o podvod. Dalším znamením může být adresa IP, kterou některé servery zobrazují a lze ji snadno ověřit. V takových případech je lepší zboží neobjednávat.

Základním pravidlem je neposílat nikomu peníze předem. V případě, že člověk peníze podvodníkům už skutečně odeslal, zboží neobdržel a prodejce přestal komunikovat, kupujícímu už příliš možností nezbývá. Prodejci mají většinou anonymní totožnost i účty. V takovém případě je zajištění důkazních prostředků v přípravném řízení značně ztíženo. Nelze však obecně tvrdit, že podání trestního oznámení na neznámého pachatele je bezpředmětné, že ho policie nevypátrá. „Doporučujeme všem poškozeným, aby se v takovém případě na policii obrátili a celou věc oznámili,“ dodala Marcela Pučelíková.


Buďte ve střehu když:
- internetový obchod požaduje platbu předem platební kartou a nebo bankovním převodem peněz.
- dostanete e-mail někoho, kdo tvrdí, že spolupracuje s prodávajícím a požaduje po vás, další peníze na mimořádné náklady a nebo, že bude zboží zasláno až po uhrazení určité částky
- internetový obchod používá neplacené e-mailové adresy nebo osoba či firma sídlí mimo domovskou zemi