Nejenže pomáhá při odhalování trestné činnosti, navíc působí preventivně. Pokud totiž zloděj ví o kamerách v centru města, nějakou tu výtržnost, nebo dokonce vloupání si rozmyslí.

„Většina větších obcí na Berounsku by měla zvážit jeho zřízení,“ vzkazuje starostům mluvčí Policie ČR Marcela Pučelíková.
Například Beroun má kamerový systém už řadu let. Kamery sleduje a obsluhuje městská police a s jejich pomocí se podařilo dopadnout už řadu pachatelů nebo výtržníků, kteří například ničili městský majetek.

Jenže bohužel kamery v ulicích dalších měst a obcí se hned tak neobjeví.

„Nemáme na jejich pořízení a spravování dost peněz,“ vysvětlují starostové, které jsme včera oslovili.

O pořízení kamerového systému ale vážně uvažuje Králův Dvůr. „Město Králův Dvůr je specifické, nemá totiž přirozené centrum. Lokalit, kde bychom potřebovali umístit kamery, je hodně, proto je tento systém nereálný,“ sdělil Berounskému deníku starosta města Petr Vychodil.

Zároveň ale dodal, že by v Králově Dvoře mohl výborně fungovat mobilní kamerový systém, kdy by kamery nebyly připevněny napořád, ale mohly se podle potřeby přemisťovat. „Minulý týden jsme začali zpracovávat projekt, chceme se pokusit získat na nákup kamer dotaci,“ říká Petr Vychodil.

Mobilní kamery, kterých by starosta chtěl pro město pořídit alespoň deset, by se ale měly v Králově Dvoře objevit i tehdy, pokud dotaci nezíská. Starosta města by byl rád, pokud by se je podařilo zakoupit do konce roku.