Menší obce jako Nižbor, Hýskov, Srbsko a Karlštejn už takové štěstí neměly. „U nás v obci se protipovodňová opatření nerealizovala žádná. V případě, že by se opakovala povodeň z roku 2013, obecní majetek by zatopila voda," uvedl starosta Karlštejna Petr Rampas. V těsné blízkosti řeky Berounky je například obecní kemp a také parkoviště.
Také čtěte: Úžasné jubileum: Anna Švestková oslavila 105. narozeniny
První rozsáhlá protipovodňová opatření se začala v berounském regionu realizovat v Králově Dvoře na řece Litavce, a to v roce 2009. Kvůli finanční náročnosti se rozdělila na dvě etapy. „První skončila v roce 2010 a druhá roku 2014," poznamenal starosta Králova Dvora Petr Vychodil.
Litavka tady do té doby ohrožovala zhruba dvě stě padesát domů, čtyři průmyslové a jeden zemědělský objekt, dva mosty a bránila dalšímu rozvoji území. Majitelé uvedených nemovitostí už zažili několik povodní.
V rámci protipovodňových opatření vznikly v Králově Dvoře v lokalitě Popovic a Karlovy Huti protipovodňové hráze a zídky na obou březích řeky. Součástí projektu byla i protipovodňová ochrana na části potoků Dibří a Počapelský. V rámci druhé etapy byl také starý nevyhovující most přes Litavku v Karlově Huti nahrazen novým.
Nepřehlédněte: Stávka řidičů bude příští týden
V Berouně se při protipovodňových opatření, která skončila v roce 2014, vybudovaly pevné zdi v kombinaci s prvky mobilního hrazení. Od té doby se uskutečnilo už několik cvičení, jejichž cílem bylo se na případnou povodeň dostatečně připravit.
Při povodni v roce 2013 byli občané poprvé informování ve speciálním on-line zpravodajství na webu města. Ten tehdy také zaznamenal rekordní návštěvnost. Za pouhý jeden den dne měl přes 13 tisíc unikátních návštěv.
Pokračování na další straně.
Ničivé povodně z roku 2002 jsou v paměti mnoha lidí stále živé. Irena Nejepsová, která provozuje s manželem na berounském Závodí restauraci Domino, si jejich hrůzu prožila znovu v roce 2013. Tehdy jim povodeň sice nezpůsobila tak obrovské škody, jako před patnácti lety, ale život jim opět pořádně znepříjemnila.
Jak vás povodeň v roce 2002 zasáhla? Pamatujete si to ještě?
Před patnácti lety jsme měli doma vodu až po strop horního patra. Neměli jsme kde bydlet a přišli o práci. Z povodně v roce 2002 jsme se vzpamatovávali půl roku. Nejprve jsme bydleli u rodičů, potom částečně doma. Byli jsme bez elektřiny a vody. Kdybychom tehdy neměli nemovitost pojištěnou, přišli bychom o všechno. Práci i domov.
Také čtěte: Konečně! Sportovci z Hořovic mají po čtyřiceti letech novou halu
Napadlo vás někdy, že může taková pohroma přijít?
Nikdo tenkrát nevěděl, jak hrozná ta povodeň bude. Já tehdy nebyla doma. Manžel byl doma sám. Povodeň byla rychlá.
Jak jste se z ní vzpamatovávali, pomáhal vám někdo?
Naštěstí jsme na likvidaci škod nebyli sami. Pomáhali nám známí, vojáci, hasiči a další lidé. Bez nich bychom následky této povodně likvidovali snad ještě dnes. Denně nám pomáhalo kolem dvaceti lidí.
"Já byla sice v pátém měsíci těhotenství a měla čtyřleté dítě, ale neměla jsem v tomto ohledu žádné problémy. Přestože to pro mě byla velmi těžká životní situace, necítila jsem psychickou újmu. Nehroutila jsem se z ní."
Jak jste to všechno zvládli po psychické stránce?
Myslím, že dobře. Byli jsme mladí. Já byla sice v pátém měsíci těhotenství a měla čtyřleté dítě, ale neměla jsem v tomto ohledu žádné problémy. Přestože to pro mě byla velmi těžká životní situace, necítila jsem psychickou újmu. Nehroutila jsem se z ní.
Jaká jak jste prožívali povodeň v roce 2013?
Ta nebyla už tak hrozná. V restauraci jsme měli vodu asi čtyřicet centimetrů vysoko. Prostory, kde bydlíme, povodeň nezasáhla. Voda nám prakticky nic nezničila, jen nám asi na týden ochromila provoz restaurace. Tehdy voda stoupala pomalu, takže jsme se na povodeň připravili a všechny věci stačili vyklidit. Je pravda, že na povodeň v roce 2002 jsme se také připravili a všechny drahé věci vynosili do horního patra. Nikdo z nás tehdy nečekal, že přijde tak obrovská zkáza, a že budeme mít v prvním patře vodu až pod strop.
Nepřehlédněte: V Brdech shořelo několik hektarů vřesovišť
Zažila jste dvě velké povodně, máte strach, když se po přívalových deštích začne hladina řeky Berounky zvedat?
U Berounky bydlím už čtyřicet let. Za tu dobu si na to zvyknete a nic neřešíte. Prostě počítám s tím, že se může stát cokoli. I to, že přijdou další povodně. Neděsím se toho.