Na Berounsku je možností ke zchlazení hned několik. Mezi oblíbená místa pro trávení volného času v horkých dnech patří hlavně přírodní koupaliště.

„Pro mě je nejlepší koupání v zatopených lomech, třeba na Kosově v Berouně a Homoláku u Vinařic. Tyhle dva lomy navštěvuje dost lidí,“ poznamenal Jan Stehlík z Hudlic. „Zrovna na Homoláku je to bezvadné. Voda je čistá a má ideální teplotu. V horkých dnech je koupání tam vážně osvěžující,“ dodal Stehlík s tím, že lidé z jeho okolí se často jezdí koupat také do řeky Berounky, zejména do Nižbora a Hýskova.

„Letos jsem už v Berounce byl a voda je v ní docela teplá, oproti předchozím rokům je ale špinavější,“ zhodnotil Stehlík. Občas navštěvuje i venkovní umělá koupaliště. „Nejlepší na Berounsku je asi zdické koupaliště,“ okomentoval Stehlík a dodal, že dalším dobrým způsobem, jak se člověk může zchladit, je dát si studený nápoj nebo zmrzlinu. „Tu si dělám převážně doma, jinak točená zmrzlina mi chutná třeba v Hýskově,“ řekl Jan Stehlík.

Přírodní koupaliště v parných dnech preferuje i Kateřina Růžičková z Berouna. Nejradši jezdí na zatopený lom Homolák nebo k rybníkům v Novém Jáchymově a v Kařízku. „Lomy jsou dobré v tom, že se člověk koupe v krásném prostředí a může tam skákat do vody, což v bazénech není možné,“ zhodnotila Růžičková s tím, že lomy mají i své nevýhody, a to značnou hloubku, kvůli které jsou lomy nevhodné pro děti.

„Na přírodní koupaliště jezdím hlavně proto, že tam s sebou mohu vzít svého psa. Trávím s ním skoro veškerý volný čas, a proto jezdím hlavně na místa, kam smí psi, ať už se jedná o koupaliště, nebo jiná místa,“ poznamenala Růžičková. To se týče umělých koupališť, přednost dává městskému koupališti ve Zdicích. „Zdické koupaliště se mi líbí hlavně kvůli možnosti zahrát si plážový volejbal. Kromě pobytu ve vodě tak člověk může dělat i něco jiného,“ řekla Růžičková. Mimo koupaliště preferuje v horkých dnech výlety na chladná místa, třeba do dolů nebo jeskyň. „Na Berounsku jsem byla jen v Koněpruských jeskyních. Výlet sem je ve vedrech ideální,“ podotkla Růžičková.

Najdou se i tací, kteří v horkých dnech dávají přednost umělým koupalištím před přírodními. „U přírodních koupališť nemám jistotu, že je voda zdravotně nezávadná. Dříve jsem hodně jezdil na přírodní koupaliště do Popovic, to už je ale několik let zavřené,“ poznamenal Tomáš Müller ze Zdic. Z umělých koupališť má nejradši právě to zdické, které nemá od svého bydliště daleko. „V poslední době chodím na koupaliště podstatně méně než dříve. Většinu týdne z domova pracuji až do pozdních večerních hodin, takže na to nemám čas,“ uvedl Müller. S vedrem se tak musí potýkat výhradně doma. „Používám ochlazovač vzduchu, ale není to moc účinná metoda. Pokud to s těmi vedry takhle půjde dál, budu si muset do domu pořídit klimatizaci,“ zkonstatoval Müller.

Pro ty, kteří se na koupaliště nemají jak dopravit, bývají vedra velkou přítěží. Důchodkyně Vlastimila Bílková z Březové tráví většinu času doma. „Bohužel nemám auto a dopravovat se někam pěšky nebo autobusem, když jsou taková vedra, je pro mě náročné,“ poznamenala Vlastimila Bílková s tím, že ven z domu chodí pouze brzy ráno nebo večer. „Přes den bývá úmorné horko, což je velice nepříjemné,“ zdůvodnila.

1. Vodní nádrž Záskalská
Chaloupky - Na přírodní koupání vyrazte do Chaloupek nedaleko Komárova, v jejichž těsné blízkosti se nachází vodní nádrž Záskalská. Nádrž pochází z konce padesátých let a má 110 metrů dlouhou sypanou hráz. Nádrž má z části lesnatý břeh, tudíž není nouze o místo ve stínu. Vstupné je zdarma a zaparkovat můžete přímo v Chaloupkách. 

2. Prostřední rybník
Nový Jáchymov – Další přírodní koupání nabízí Prostřední rybník vzdálený přibližně půl kilometru mezi Novým Jáchymovem a Karlovem. Přímo ze silnice se dá sjet na parkoviště, ze kterého je již rybník na dohled. Kolem břehu není problém najít dostatek místa. Jen je třeba občas dávat pozor na rybářské háčky ve vodě. 

3. Točník, Žebrák
Točník – V širokých středověkých zdech se dá nalézt mnohdy velice příjemný chládek. Dva sousedící hrady Žebrák a Točník nabízí příjemný výlet. Zaparkovat lze přímo na hradním parkovišti pod kopcem na hrad Točník, odtud se člověk nevyhne mírnému stoupání po polní cestě podél výběhu ovcí, koz a divokých prasat. Samotný Točník pak nabídne dostatek stinného prostoru, kde se dá schovat před prudkým sluncem. Za vstupné na Točník zaplatíte 80 korun. 

4. Koněpruské jeskyně
Koněprusy – Zřejmě největší chládek v celém berounském okrese nabízí Koněpruské jeskyně, kam se dá jednoduše dorazit z Koněprus směrem na Bykoš, odkud vás povedou informační cedule. U jeskyň je placené parkoviště, ze kterého vede cesta ke vstupu. Za ten zaplatíte 130 korun. V Koněpruských jeskyních je teplota mezi 10 – 12 stupni, což přijde při tropických teplotách návštěvníkům vhod. 

Stanislav Vaculík