Deník přináší tipy na top tři místa na Berounsku, kde koupíte tu nejlepší zmrzlinu.

V regionu je jasně nejproslulejší Hýskovská zmrzlina od Jana Blahovce, který pro letošní sezonu přináší opět zajímavé novinky s originálními chutěmi. A ty zaběhlé vylepšuje.

Požár průmyslové haly v Žebráku.
Hala v Žebráku je uhašená. Podívejte se, jak požár zachytili hasiči

Stálicí je klasická točená s příchutí vanilky nebo čokolády. „Společně s jahodovou to jsou nejprodávanější druhy. Ale zákazníci začínají zkoušet i naše netradiční druhy, třeba makovou, skořicovou nebo citron s bazalkou. A také olivový olej s bazalkou, to je docela zajímavá chuť, jde o sladko-kyselou zmrzlinu, ve které je i citronová šťáva, která zmrzlině trochu dodává podobu chutě salátového dresinku,“ říká Jan Blahovec.

Banner ženyZdroj: Jan LakomýAtraktivní novinkou v Hýskově je zmrzlina s kapkou slivovice ve švestkové zmrzlině. Řidiči se ale nemusejí bát, že nadýchají, ani rodiče, že by se jim ze zmrzliny opily děti.

„Slivovice je natolik výrazná, že jí opravdu stačí málo a chuť švestek zajímavě zvýrazní. Alkohol je v ní prakticky neměřitelný,“ vysvětluje zmrzlinář.

Nejen tradiční, ale i speciální hýskovské příchutě lze ochutnat v provozovnách v Hýskově u radnice a v Králově Dvoře vedle sokolovny, ve Tmani, v cukrárně v Unhošti a u zmrzlinových italských trojkolek piaggio, které brázdí region.

Fronty se pravidelně tvoří také v berounské Gelaterii Bonté. Ta je otevřena celoročně, ale hlavní zmrzlinářskou sezonou je pochopitelně léto. V nabídce lze najít řadu výborných smetanových zmrzlin, v žebříčku oblíbenosti ale jasně dominují sorbety.

Ilustrační foto
Houbařské žně na Berounsku mohou začít. Mapa napoví, kde rostou

„Mezi novinky patří například maracuja, višňová nebo dračí ovoce. Dalšími příchutěmi jsou například mango, banán, jahoda, rybíz, maliny, meruňky, broskve nebo citron,“ říká spolumajitel podniku Jan Mareš s tím, že právě jahoda jasně vede a zajímavě si konkuruje se smetanovou zmrzlinou s příchutí slaný karamel.

Pokud projíždíte Libomyšlí, buďte zvláště opatrní na konci obce směrem k Lochovicím. Často tam totiž potkáte lidi, kteří si ve zmrzlinovém okénku u Dany Červené koupili vynikající domácí zmrzlinu s jahodovou, vanilkovou či banánovou příchutí a míří přes cestu k lavičkám, aby si ji tam vychutnali.