Vyhlášení vítězů mezinárodní soutěže National Literary Award For Young Writers se uskutečnilo v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Studen septimy uspěl v kategorii do 17 let. Bude se Martin Zika věnovat literatuře i nadále?

Co vás do soutěže přivedlo?
Vše je jedna velká náhoda. Ve škole jsem si všiml malé upoutávky, která mne zaujala. Líbilo se mi nejen téma, ale i všechno ostatní. Řekl jsem si že nejprve zkusím napsat něco nanečisto. Měl jsem několik nápadů. Nakonec jsem se rozhodl povídku sepsat několik hodin před termínem odeslání. Začal jsem psát večer, do půlnoci jsem měl vše hotové a text jsem odeslal.

Opravdu jste stihl napsat povídku za jeden večer?
Nápady a strukturu jsem si vytvořil průběžně. K psaní jsem si pustil oblíbená alba, hudba mne inspirovala.

O jakou hudbu šlo?
Pokud si dobře pamatuji, tak to byl Steven Wilson. Jde o britského autora, který mne hodně inspiroval a patří mezi mé oblíbené autory. Když píšu, první nápady mají podobu abstraktních pocitů či grafických představ. K tomu mne inspiruje právě hudba ......

Přiblížíte čtenářům povídku?
Jde o abstraktní příběh. Hlavní postava je zároveň symbolem nevinnosti, přirozenosti i studu. Později se ale ukáže, že je zároveň ztělesněním opačné stránky člověka. Něčeho, co by se dalo nazvat zlem nebo zkažeností. Na tom mne zaujala představa zla jako přirozenosti člověka. Povídka nemá výraznou příběhovou linku, představuje zlo v lidské mysli. Popisuje, jak je zlo nejprve potlačené, jak nakonec reaguje, jak se rozvíjí.

Jak se vám psalo v anglickém jazyce?
Je pravda, že ne všechno bych dokázal popsat v anglickém jazyce. Většinu metafor a výrazů jsem si představil už v angličtině. Jsem přesvědčený o tom, že kdybych povídku psal v češtině, spoustu věcí bych napsal jinak. Samozřejmě je o dost složitější a náročnější psát v angličtině, než v češtině. Má to ale své kouzlo. Rád bych zmínil skvělé profesorky angličtiny Danu Dřevínkovou, Irenu Erfurthovou, významný je i kurz s Barborou Vlčkovou.

Překvapilo vás, že jste v soutěži uspěl, že jste zvítězil?
To bylo právě pokračování té náhody. Mne překvapilo už to, že jsem postoupil do finále. Říkal jsem si, že se rád finále zúčastním, téměř jsem ale nedoufal ve vítězství.

Kde se finále konalo?
V Zrcadlové kapli pražského Klementina. Nádherné prostředí a spousta osobností mne přiměly k myšlence, co na tom místě dělám já. Cítil jsem se být pouze divákem.

Jak vše pokračovalo?
Postupně se vyhlašovaly všechny kategorie. Sám jsem se zúčastnil té od 16 do 17 let, která byla vyhlašovaná jako třetí. Napětí se stupňovalo. Říkal jsem si, že by bylo pěkné, kdybych nebyl ve své kategorii úplně poslední. Nakonec jsem byl první, což mne ohromě překvapilo a potěšilo. Vůbec mne nenapadlo, že bych mohl navíc vyhrát hlavní cenu.

Věděl jste o tom, že bude následovat vyhlášení vítěze ze všech kategorií?
To jsem v tu chvíli vypustil z hlavy. Nejzvláštnějším na tom bylo, že na mé povídce bylo něco, co oslovilo právě porotu soutěže. Jsem toho názoru, že se jedná o další náhodu. Vše začalo tím, že jsem náhodou zahlédl leták, náhodou jsem povídku stihl poslat. Náhoda je i to, že povídka porotu zaujala.

Budete se literatuře věnovat i nadále?
To je těžká otázka. Literatura je ve srovnání s dalšími obory velmi nestabilní, velmi riskantní. Jednou jsem něco napsal, jednou to vyšlo. Představa, že bych měl pokračovat profesionálně, je velmi zvláštní. Třeba bych to měl vyzkoušet.

Počkáte si na další náhodu?
Až přijde, tak se uvidí.

Psaní je vaše záliba, nebo jste si ho chtěl vyzkoušet?
Vždy mne bavilo psát školní eseje. Sám od sebe jsem psal ale málo.

Co je vaší největší zálibou?
Pravděpodobně se jedná o hudbu. Hraji na elektrickou kytaru. Někdy se sejdeme a zahrajeme si pro zábavu. Pokračujeme v projektu, kdy hrajeme v kostelech klasický heavy metal. To mne baví. Domnívám se ale, že s hudbou je to stejné jako s psaním. Soustředit se jen na ni, to je riskantní.

Co podle vás není riskantní?
Technické obory, například matematika.

Budete tento obor studovat?
Ještě si nechám prostor pro rozhodování.