Myšlenka na sepsání knihy se v hlavě autorky zrodila již v dětství. „Samotný nápad na knihu jsem nosila v hlavně skoro třicet let, její napsání bylo pak otázkou zhruba jednoho roku. Po dokončení jsem ji nechala několik let takzvaně uležet a teď na rodičovské dovolené jsem se k ní s odstupem vrátila,“ prozradila autorka knihy s tím, že kdysi ve věku kolem tří let si spolu se svou maminkou hrála na školu pro plyšová zvířátka.

„Každé z nich mělo svoji žákovskou knížku, kam maminka zapisovala jejich docházku a prospěch. Později, když jsem navštěvovala mateřskou a posléze základní školu, jsem si začala všímat rozdílů mezi dětmi a toho, že se některé z nich ostatním kvůli tomu, že jsou jiné; ať už příliš hubené či naopak při těle, zkrátka jakkoliv se lišící; posmívají. Už tehdy jsem dostala nápad propojit školu zvířat a tu lidskou a ukázat právě přes zvířecí hrdiny, že jinakost není nic špatného, ale naopak. Je to jedinečnost, která dělá život krásným a pestrým,“ vysvětlila nápad vzniku knihy Jana Nováková.

Podle ní v dětských kolektivech často právě respekt a tolerance odlišností druhých chybí. „Z vyprávění vím, že netolerance a šikana je ve školách snad největším problémem. Chtěla bych procento dětí, které se během školní docházky setká se šikanou, snížit,“ dodala autorka knihy. Knihu je nyní možné si předobjednat na webu pointa.cz.