Na odkanalizování obce čekají obyvatelé Hudlic už několik let. Přestože patřilo k hlavním bodům volebního programu minulého zastupitelstva, je v obci stále vše při starém. „Na kanalizaci v obci čekám už hodně dlouho a mám dojem, že si na ni ještě několik let budu muset počkat. Za její výstavbu ale budu ráda. Už aby tady byla. Mám akorát obavy, že to pro nás lidi i obec bude hodně drahá záležitost,“ uvedla důchodkyně Libuše Hrubá z Hudlic.

A co na to starosta Hudlic Pavel Hubený? „Nejprve jsme museli vyřešit, zda v Hudlicích vybudujeme gravitační či tlakovou kanalizaci. Nakonec jsme se rozhodli pro tlakovou. Více než rok jsme ztratili kvůli změně územního plánu. Tu jsme museli absolvovat proto, že chceme čistírnu odpadních vod v obci. Také jsme museli zažádat o změnu krajského plánu rozvoje vodovodů a kanalizací. Kromě toho všeho jsme měli problémy i při řešení majetkoprávních vztahů,“ vysvětlil starosta Hudlic Pavel Hubený důvody, proč nebyla v obci výstavba kanalizace ještě zahájena.

Obec už šetří několik let

Podle starosty dělá vedení Hudlic v současné době vše proto, aby získalo územní rozhodnutí, bez kterého nemůže obec požádat o státní dotaci. Bez té kanalizaci stavět nemůže. „Náklady na ni budou kolem 70 milionů korun. Už několik let šetříme, abychom dali dohromady podíl, který pro získání dotace potřebujeme. Zhruba by to mělo být kolem 14 milionů korun. V tuhle chvíli máme našetřeno tak 9 milionů. Omezili jsme kvůli tomu veškeré opravy a investice. Provádíme jen ty nejnutnější,“ vysvětlil Pavel Hubený. O dotaci chtějí zastupitelé Hudlic požádat už koncem letošního roku, nejdéle začátkem příštího. „O peníze chceme žádat prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Tam máme na získání dotace největší šanci,“ poznamenal starosta.

Jak Pavel Hubený dále uvedl, finanční příspěvek občanů na odkanalizování obce by měl být nižší než deset tisíc korun. „Budeme se ho snažit co nejvíce minimalizovat,“ dodal starosta Hudlic.