Ekologické škody se vodohospodáři snaží zmírnit navýšením odtoku z přehrad, aby se anorganická chemikálie co nejvíc naředila. Nic jiného se podle slov ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) ani dělat nedá. „Odstranit látku z řeky není možné,“ konstatoval.

Do středních Čech se voda obsahující jedy dostala ve středu 16. října na Rakovnicku; v pátek 18. října odpoledne dorazila do Berouna. Očekává se, že v ústí Berounky do Vltavy u pražských Lahovic se objeví v průběhu neděle 20. října.

Postup znečištění sledují týmy státního podniku Povodí Vltavy, jež jsou v kontaktu s krajským úřadem i odbory životního prostředí obcí s rozšířenou působností podél toku, potvrdila Deníku Helena Frintová z kanceláře středočeské hejtmanky.

„Profily odběrů jsou voleny operativně na základě předpokladu šíření znečištění. Z tohoto důvodu bylo zařízení pro pravidelné vzorkování přemístěno do Roztok na Křivoklátsku, na říční kilometr 63. Automatické vzorkovače jsou umístěny v profilech Beroun, na říčním kilometru 35,3 a Černošice, říční kilometr 8,2,“ upřesnila.

Z výlovu Žehuňského rybníku.
Rybníkáři bojují se suchem a komercí. Je problém udržet rybníky, říkají

Vedle vodohospodářů a úřadů hlídají vývoj situace podél toku také rybáři; ti rovněž reagovali zastavením vysazování ryb do řeky. Zástupci organizací Českého rybářského svazu procházejí po březích, pátrají po případných úhynech ryb a pokud narazí na někoho s prutem, upozorňují, že jíst ulovené ryby se nyní nedoporučuje.

Zatím se nicméně nezdá, že by jedy v řece za sebou zanechávaly mimořádnou spoušť. Václav Šámal ze středočeského územního svazu konstatoval, že ve čtvrtek odpoledne hospodáři místních organizací z již zasažených oblastí mohli jednatelce Jaroslavě Fryšové nahlásit jediné: žádné uhynulé ryby či jiné podezřelé jevy na Berounce neobjevili.

Že se nic nezměnilo, potvrdil v pátek předseda středočeského územního svazu Dušan Hýbner. „Hovořil jsem s jednatelem a hospodářem místní organizace Křivoklát – a Berounka zatím nevykazuje nějaké závady,“ poznamenal.

I další opatření se omezují výhradně na řeku a její nejbližší okolí. Středočeský krajský úřad doporučuje z preventivních důvodů nečerpat vodu ze studní v bezprostřední blízkosti Berounky. Dále radí dočasně zapomenout na koupání v řece – a její vodu také nepoužívat k napájení zvířat, a dokonce ani k zalévání zahrad.

Orlická přehrada.
V Orlíku na zimu ubyde sedm metrů vody