Jiná káva je projektem berounského občanského sdružení Lomikámen, které se v roce 2003 rozhodlo vytvořit chráněné pracoviště pro lidi s psychickými problémy. Netradiční kavárna nyní získává reálnou podobu v areálu bývalých kasáren a kromě města, státu a Evropské unie na ni přispěli i lidé, kteří se rozhodli podpořit dobrou věc.

„Tím hlavním impulzem bylo především to, že v Berouně jsou minimální možnosti zaměstnání pro lidi se změněnou pracovní schopností. Tento problém jsme chtěli částečně vyřešit, a tak jsme se rozhodli vytvořit projekt Jiná káva, který se měl původně realizovat v budově Komunitního centra. Město nakonec nabídlo prostory v bývalých kasárnách a my měli zpočátku celkem naivní představy. Samotná realizace se totiž ukázala složitější,“ přiznal ředitel Lomikámenu Tomáš Sklenička. I proto se občanské sdružení nakonec rozhodlo uspořádat veřejnou sbírku a vyzvat tak občany, aby pomohli vytvořit kavárnu, ve které budou moci lidé s psychickými problémy zdokonalovat své pracovní a sociální dovednosti. Roční kapacita této služby bude šest lidí. „Na sbírku mohou lidé přispívat od roku 2005. Zhruba za rok jsme vybrali 160 tisíc korun, které jsme použili na drenážní opatření a na statické zajištění základů. Sbírka však běží dál a v tuto chvíli je na účtu přes 50 tisíc korun,“ uvedl ředitel Lomikámenu.

Občanské sdružení získalo také 4,67 milionu korun ze Strukturálních fondů Evropské unie, 1,17 milionu od státu a 350 tisíc korun daroval Beroun. I díky tomu by měla být stavba dokončena v prosinci a slavnostní otevření kavárny by se mělo konat v prvním čtvrtletí příštího roku.
Budoucí návštěvníci se mohou těšit nejen na příjemné prostředí, ale také na nekuřáckou kavárnu
. „Myslím si, že to bude pro řadu lidí zajímavé a že si rádi vypijí kávu v nezakouřeném prostředí. Také zde chceme pořádat pestré kulturní akce, takže se naši hosté mají určitě na co těšit,“ dodal Sklenička.

Veřejná sbírka Jiná káva

Projekt můžete podpořit několika způsoby:

  • Dárcovskou SMS pošlete ve tvaru DMS JINAKAVA na číslo 87777. Cena jedné DMS je 30 korun a příjemce vaší pomoci obdrží 27 korun.
  • Bankovním převodem na účet 1673665052/2400
  • Příspěvkem do pokladničky na veřejně přístupných místech v Berouně a regionu.

Více informací najdete na www.jinakava.cz

Co si myslíte o tomto projektu? Navštěvovali byste kavárnu? Podpořili byste myšlenku sdružení Lomikámen? Napište váš názor do diskuze! Diskuzi najdete pod článkem.