Jak poděkovat lidem, kteří nezištně pomáhají druhým? Přemýšlel o tom i Richard Langer, který před patnácti lety vymyslel cenu, který má těmto lidem poděkovat jedním písmenem. Jmenuje se Cena Ď. Její první ročník se konal v prostorách Národního divadla. Akce s postupně rozšířila i o krajská a městská předkola.

Splněný sen

Letos se Cena Ď poprvé udílela i v Berouně. Získal ji malíř a sochař Jiří Vydra, kterého nominovala berounská Dobromysl. Její zástupci Jiřího Vydru nominovali především za to, že jako sochař a malíř tráví nezištně mnoho hodin v pražské nemocnici Motol. S dětmi v nemocnici maluje a pomáhá jim tak překonat těžké období.

Jiří Vydra je přesvědčený o tom, že největší radost je v dávání. „Proto sem si vždy přál dělat radost druhým lidem,“ říká malíř a sochař Jiří Vydra ze Svaté a zavzpomínal na dobu, kdy jezdil k babičce přes Leontýn. „Děti se ke mě vždy seběhly. Už v té době jsem jim říkal budu vám pomáhat, budu si s vámi hrát a ono se mi to podařilo,“ pokračuje Jiří Vydra.

Láska na celý život

Láska k dětem provází Jiřího Vydru po celý jeho život. Důkazem jsou jeho návštěvy v motolské nemocnici, kde s ním děti malují olejovými barvami na dvoumetrová plátna. Návštěvy motolské nemocnice začaly před osmnácti lety a Jiří Vydra rád vzpomíná na dobu, kdy ho na této cestě ještě doprovázela jeho manželka. „Děti byly vždy naším životem,“ prohlásil sochař a malíř.

A jak se dětem s Jiřím Vydrou maluje? Často se stává, že děti na velká plátna poprvé malují v nemocnici. „Právě proto to dělám, aby zažily něco mimořádného. Nejprve se jich ptám, jakou barvu mají rády. Namalujeme pár tahů jejich oblíbenými,“ vysvětlil Jiří Vydra s tím, že pak se začnou na plátně objevovat třeba motýli i čápi. „S dětmi vytvoříme orchestr,“ říká Jiří Vydra a z jeho nadšení je znát, že už nyní se těší na další návštěvu dětí, které v pražském Motole často bojují s vážnými nemocemi.

Jeden ze zážitků

Jiřího Vydru děti stále překvapují. Rád vzpomíná na jeden ze zážitků, kdy s chlapci a děvčaty maloval od rána od devíti hodin. „Pak se šly děti najíst a chvíli si pospaly. Pak už se ale těšily na Jiříka. V sedmdesáti letech jsem u nich Jiřík. Je to velké povzbuzení, když člověk vidí, že děti jsou šťastné,“ uzavírá sochař a malíř Jiří Vydra.

Všechny nominace Ceny Ď včetně vítězné dále postupují do krajského a následně do celostátního kola, které se v Národním divadle v Praze uskuteční v červnu.