„Jde o vzpomínkovou jízdu, která je rozdělena na čtyři etapy. I letos účastníci vyrazili tradičně z Motola krátce po desáté hodině ráno. Cíl první etapy, která je silniční, je v Bubovicích, tedy už v Českém krasu. Z Hostimi se poté pokračuje do Srbska, odtud se jede do Tetína a čtvrtá závěrečná etapa končí na Zlatém koni u Koněpruských jeskyň,“ přiblížil detaily Michal „Mayk“ Kolčava, který je předsedou základní organizace České speleologické společnosti Geospeleos, jež akci organizovala.

Především pak tři následující etapy vedou krajinou, kde mají cyklisté příležitost navštívit zajímavá místa České krasu.

Tradici jízdy začali žáci Jaroslava Petrboka po jeho smrti, když mu chtěli vzdát hold. „Hlavním předobrazem vzniku této tradice je i dílo Vladimíra ‚Wabi‘ Stárky - "Wabiho Stárce čtyři knihy o jeskyních a jeskyňářích". Uvnitř je kapitola s názvem Cyklistický závod Praha-Amerika-Zlatý kůň, která o závodu pojednává, a jímž Stárka taktéž Jaroslavu Petrbokovi vzdává hold,“ upřesnil Kolčava.

Jízda se záměrně jede na starých či historických kolech, aby se co možná nejlépe tradice zachovala. „Má to symbolizovat tu dobu a že se nezapomíná na ty, kteří položili základní kameny dnešního jeskyňářství v Českém krasu,“ dodal Michal Kolčava.

Délka trasy je 40 km a tento rok ji jelo 31 cyklistů. „Letos se zúčastnilo relativně dost lidí. Možná to bylo i díky tomu, že po koroně měli lidé chuť se konečně vidět,“ doplnil předseda Geospelos.

Jaroslav Petrbok byl mimo jiné i zastáncem názvu Český kras.