Letos ale mezi nimi najdete také slévače, protože motem letošních trhů je umělecké odlévání kovů. „To je tradiční řemeslná technika, známá už tisíce let," říká pořadatel trhů Vladimír Izbický. Návštěvníci dále uvidí i zahradní, užitnou a dekorativní keramiku, řezbáře. košíkáře, šperkaře, bednáře, loutkaře, skláře, kartáčníka, brusiče, ale i ručně vyrobenou kosmetiku, svíčky a papír či výrobky z textilu a kůže.


Na hrnčířské a řemeslné trhy, které se v sobotu konají od 8 do 18 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin, se pokaždé sjíždějí tisíce turistů z celé republiky. Protože většina z nich přijíždí osobními auty, je každoročně v Berouně v tyto dny velkým problémem parkování.

Pro návštěvníky trhů je proto opět mimořádně zajištěno bezplatné parkování na travnaté ploše na Závodí u bývalého autobusového nádraží a parkoviště u vlakového nádraží. „Budeme rádi, když řidiči místo poplatku přispějí dobročinným organizacím, které se zde budou prezentovat," podotkl Vladimír Izbický.

Sobota 6. květnaod 9 do 11 hodin zahraje na Husově náměstí dechová kapela Berouňačka, od 11 do 12 hodin staropražská kapela Třehusk, od 13 do 17 hodin zazní lidová muzika od souboru Špalíček a vystoupí taneční soubor Mateník. Od 16 do 19 hodin zakraje ve vinařském koutku k 15.tým narozeninám letošních trhů BRASS BAND, original dixieland z Rakovníka.

Neděle 7. květnaod 10 do 13 soubor Špalíček, odpoledne od 14 do 16 hodin zahrají LOVESONG ORCHESTRA, dechová hudba, balkan world musik z Prahy.


Kvůli Hrnčířským trhům bude Husovo náměstí od pátku 5. května od 17 hodin do neděle 7. května do 20 hodin pro dopravu zcela uzavřeno. Obyvatelé a majitelé nemovitostí na Husově náměstí mohou parkovat na všech okolních parkovištích určených pro modrou zonu I.

Motem letošní Hrnčířských a řemeslných trhů je umělecké odlévání kovů. Jeho postupy a technologie se za tisíce let samozřejmě změnily, princip však zůstává stejný. Spočívá ve vytvoření sochařského modelu z hlíny, sádry nebo vosku, který slouží pro vytvoření formy, do které se vlije roztavený kov. Po jeho ztuhnutí a vychladnutí je forma rozbita, odlitek vyjmut, očištěn a opracován. Výsledkem náročné souhry technologických postupů a dovedností je umělecký odlitek. Odlévat jde v podstatě všechny kovy. V umělecké tvorbě se používá zejména odlitků z mědi, bronzu, mosazi, cínu, zinku, hliníku, olova ale i litiny.


Ze zástupců tohoto řemeslného oboru se představí například Jan Šeda z Kostelce nad Orlicí s bronzovými zvonky a zvony, Barbora Fausová z Mníšku pod Brdy, která se zabývá tvorbou drobných plastik, soch a reliéfů z bronzu a odléváním do šedé litiny a cínu. Jiří Siedek z Kamenického Šenova se zase ve své dílně věnuje výrobě svítidel, kování na okna, zdobných klik a dalších bytových doplňků z bronzu, hliníku a mosazi. Z cínařství zde bude Ladislava Růžičková z Radvánovic u Turnova se svými džbány, korbely, poháry, svícny, karafami, petrolejovými lampami či šperky a historickými replikami z potravinářského cínu a skla.

„Chybět nebude ani smaltované nádobí z opravdové litiny z malé české firmy Smalt z Hořovicka a ukážeme také renovaci starých litých mosazných kliček, okenních dorazů, mosazných dveřních kování, dveřní zámky, štítky, rozetky, mosazné doplňky k zábradlím a třeba i mosazné konzolky nad okna v podání Jana Zímy z Prahy. Malé i velké jistě potěší cínoví vojáčci z dílny Jana Žufníčka z Prahy," doplnil výčet vystavujících Vladimír Izbický.

Výtěžek podpoří zčásti Stacionář sv. Anežky České pro seniory v Berouně

Protože hrnčířské a řemeslné trhy každoročně umožní zdarma také prezentaci a umístění náborového stánku školám, bude tomu tak i letos. Návštěvníkům se představí Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Turnov. Zájemcům o umělecké řemeslo slévač nabízí studium oboru Design litých objektů.


Třešničkou na dortu bude vernisáž v Muzeu berounské keramiky, na které představí své sochařské klenoty Olbram Zoubek. Devadesátiletý umělec se osobně zúčastní své vernisáže, která začíná v 18 hodin. Výstava bude věnována převážně bronzu, ale na zahradě muzea budete mít možnost vidět také jeho betonové plastiky či cementové sochy.

Z ostatních uměleckých řemesel nabídnou letošní hrnčířské trhy jak ta původní, tak i ta současná. Budou zde k vidění výrobky ze skla, historické zeleno šedé sklo, lehané sklo, lité sklo, broušené sklo, vinuté perly, lampy, kovové výrobky. Kovářská dílna René Prášila z Lipenců předvede výrobu drobných dekoračních kovaných předmětů, cínové nádobí, smalt, dráteníci, krásné šperky i unikátní otevírací nože. Řezbáři představí své loutky, plastiky, hračky, ruční výroba hudebních nástrojů, zahradní masivní nábytek i rustikální nábytek do interiéru, soustružené nádobí i ručně dlabané mísy. Nebudou chybět výrobky z textilu a kůže, módní design, tkaní, pletení, kolovrátek, koberce, koberečky, kosmetika, také včelí produkty a mnoho dalších.


Také letos organizátoři směřovali příspěvky od stánků s občerstvením ve prospěch dobročinné sbírky berounské katolické farnosti. Z výtěžku této sbírky a z výtěžku hrnčířské tomboly farnost podpoří zčásti Stacionář sv. Anežky České pro seniory v Berouně a část bude použita na opravu krovu Zábranského kostela.
V průběhu trhů vystoupí mezi stánky několik hudebních souborů.