„Parlament novelu zákona o střetu zájmů schválil a měla by platit od 1. ledna příštího roku,“ sdělil Burian. Připomněl, že až do pololetí letošního roku byla povinnost senátorů, poslanců, představitelů krajů, starostů a dalších veřejně činných osob uvádět přehled majetku za uplynulý rok. „S tím nemám problém. Novela ale přichází s přiznáváním majetkových poměrů u všech členů zastupitelstev. Tato legislativa má tak dopad i na ty nejmenší obce, v nichž pracuje neuvolněný starosta,“ sdělil. Je přesvědčen, že může dojít ke kolizi se zákonem o ochraně osobních údajů. „Nepochopitelné je pro mě to, že kdokoliv z občanů bude mít do tohoto systému přístup. To může vést podle mého názoru až k vyděračství nebo napadání jednotlivých osob. U majetkových poměrů se totiž musí uvádět i spoluvlastníci – tedy manželka nebo další rodinní příslušníci,“ sděloval.


Jakési „zkušební kolo“ musí samosprávy absolvovat podle slov senátora do konce listopadu 2017. „Každý člen zastupitelstva dostává z ministerstva určité heslo. Údaje, které elektronicky vyplní, se budou evidovat na úrovni ministerstva spravedlnosti,“ řekl.


Připustil, že současná jednání na ministerstvu vnitra by mohla ještě na poslední chvíli leccos zvrátit. „Gestorem tohoto návrhu je ministerstvo vnitra. Nyní se vedou diskuse, jak z návrhu vyčlenit před definitivním schválením rodinné příslušníky, a tím zákon zreálnit,“ podotkl. Ukázal také na reálné nebezpečí, které kvůli zákonu hrozí: „Jak víme, konají se v příštím roce komunální volby. Od řady zastupitelů a starostů malých obcí jsem slyšel, že za takových podmínek kandidovat nebudou. Za nehoráznost považují, aby se jim někdo šťoural v osobních záležitostech.“


Závěrem zdůraznil: „Náš senátorský klub předložil řadu pozměňujících návrhů a spolupracuje s náměstkem ministra vnitra Petrem Mlsnou na tom, jak upravit návrh zákona, aby nezatěžoval především rodinné příslušníky a starosty a zastupitele malých obcí.“


Novela zákona se nelíbí i místostarostovi Berouna Michalovi Mišinovi. „Myslím si, že takovýto rozsah novely zákona o střetu zájmů je špatný a může i v Berouně ovlivnit komunální volby v příštím roce. Movitější lidé se mohou obávat ataků různých zločineckých skupin, které takto získají přehled o jejich majetku. A to nikdo nebral v potaz,“ upozornil místostarosta Berouna Michal Mišina. 


Starosta Berouna Ivan Kůs upozornil, že berounská městská rada se ve středu schváleným usnesením přihlásila k výzvě Svazu měst a obcí. "S novelou zákona nesouhlasíme, a to ve dvou rovinách. Nesouhlasíme s tím, že se má vztahovat na neuvolněné členy rady. To považujeme za zrůdnost, která v efektu přinese to, že se lidé nebudou hlásit do komunálních voleb. A za druhé odmítáme to, a to je nejhorší, že kdokoli a bez jakéhokoli omezení si vás otevře a zjistí, kolik máte peněz na účtech, kolik máte dětí, kolik máte majetku, akcií a všeho dalšího. Což by mohl být dobrý návod pro zločince na únos a vydírání. Doufáme, že nový parlament a vláda znění toho zákona upraví," vysvětlil starosta Berouna Ivan Kůs.


Podle starosty Králova Dvora Petra Vychodila novela zákona poznamená skladbu městských i obecníc zastupitelstev. „Bohatí lidé nebudou chtít kandidovat. „Jsem přesvědčený, že se tohle může stát a já bych se jim ani nedivil. Když někdo dvacet let dělá a vydělá velké peníze a nyní je má najednou před veřejností odhalit. S ohledem na bezpečnost jejich rodiny bych já v jejich případě kandidaturu do zastupitelstva zvažoval,“ uvedl k novele starosta Králova Dvora s tím, že zároveň ale zákonodárce chápe. „Ale tím, že majetkové přiznání chtějí i po radních a zastupitelích, to vážně přehnali. Starosta a místostarosta ano, ale další už je zbytečné. Jediné, co to může obcím přinést, je odliv chytrých a zkušených lidí ze zastupitelstev.“


Starosta Hudlic Pavel Hubený takovýto rozsah novely zákona odmítá. „Je to zbytečné zasahování do soukromí života lidí, kteří se snaží něco dělat pro svoji obec. Vždyť na malých obcích jsou všichni zastupitelé pod drobnohledem místních občanů. Vypisovat v přiznání, kdo kde nabyl jaký pozemek či pole je jen ještě větší svlékání lidí do naha a mě osobně se to nelíbí,“ konstatoval Pavel Hubený.

Marie Břeňová, Romana Šimková