Svou duchapřítomností a rychlým jednáním zachránil letos v létě osmiletý Filip Kalkuš svou dvouletou sestru. Odpolední rodinný klid na zahradě s bazénem se během několika okamžiků změnil v závod s časem o záchranu malé Janičky. „Hledali jsme Janičku a já jsem ji uviděl ve vodě. Rychle jsem ji vytáhl za dupačky na břeh,“ vzpomíná Filip.

Filip byl pozván do projektu Hrdinové mezi námi

Nadace Adra nominovala Filipa Kalkuše do projektu Hrdinové mezi námi. Jeho součástí je udělení Ceny Michala Velíška a letos ji mohl získat každý, kdo v uplynulých dvanácti měsících zachránil v jakékoliv situaci lidský život. Výbor projektu hodnotil celkem devětatřicet nominací. Zachránce z Osova byl mezi pěti vybranými kandidáty navrženými na letošní Cenu Michala Velíška.

Filip se v krizové situaci zachoval správně a jeho čin ocenila i Základní škola v Osově, kam dochází do druhé třídy. „Paní ředitelka mě pochválila před spolužáky a všichni mi tleskali,“ prozradil tiše jinak velmi živý Filip.

Cena za odvahu bude vyhlášena příští rok v červnu

S lidmi, kteří neváhají riskovat své zdraví či život pro záchranu jiného, seznamuje i celostátní ocenění za statečné činy dětí ve věku od tří do čtrnácti let s názvem EPIC – Cena za odvahu. Porota složená z významných osobností českého kulturního a společenského života vybere šest dětských činů ze všech došlých příběhů. „Ceníme si toho, že syn je nominován do výběru ocenění EPIC. Dcera spadla do bazénu kvůli naší nepozornosti a díky Filipovi vše dobře dopadlo,“ konstatuje otec obou dětí Michal Kalkuš.

Slavnostní vyhlášení a udělení EPIC – Cena za odvahu se uskuteční v červnu příštího roku.