Kamerový systém už v některých obcích a městech regionu pomáhá snižovat kriminalitu, jinde hledají možnosti k jeho získání.

Berounský systém byl modernizován

Několik let je v provozu i berounský kamerový systém. Podle velitele Městské policie Beroun pomáhá systém nejen při odhalování trestných činů
a drobné kriminality, ale působí hlavně jako prevence. „Tam kde jsou kamery umístěny, je méně případů vykradených osobních automobilů
i kapesních krádeží. Systém napomáhá udržet veřejný pořádek,“ popisuje velitel Městské policie Beroun Pavel Novák s tím, že berounský kamerový systém přispěl k odhalení desítek trestných činů. Berounský kamerový systém byl připravován v několika vlnách a vyžádal si několik milionů korun. V loňském roce se uskutečnila výměna záznamového zařízení.

Kamerový systém Tmaně monitoruje prozatím dvě lokality obce. „Kamery sledují nejen okolí obecního úřadu a kulturního domu, ale i sousoší svatých,“ uvedl starosta Tmaně Antonín Plátěnka a dodal, že obecní úřad uvedl systém do provozu před pěti lety a náklady na jeho pořízení se vyšplhaly ke 150 tisícům korun.

Letos hodlá obec kamerový systém posílit o čtyři kamery. „Třetí částí systému bude monitorování základní školu a její hřiště,“ uvedl Antonín Plátěnka. Posílení kamerového systému vyjde obec na 80 tisíc korun. Podle starosty Tmaně se investice do tohoto systému osvědčila. „Kamery zachytily pachatele, který vykradl místní restauraci a garáž,“ líčí starosta Tmaně. I když v tomto případě nemohla být nahrávka použita u soudního řízení, další záznam pomohl místnímu rybáři, kterého zloděj připravil o batoh a rybářské náčiní. „O záznamu jsme informovali přímo muže, který rybáře oloupil. To stačilo, aby mu vše vrátil,“ dodal Plátěnka.

Hořovice přišly o dotaci

Šance k získání dotace na pořízení kamerového systému se koncem loňského roku rýsovala v Hořovicích. „Středočeským krajem jsme byli zařazeni mezi jedenáct měst kraje, které by měly obdržet dotaci,“ uvedl starosta Hořovic Luboš Čížek. Jednou z podmínek získání dotace bylo jmenování člena rady města manažerem prevence kriminality. Tím se měl stát místostarosta města Václav Pomma. Podmínek k získání dotace bylo více. Tou další bylo zřízení městské policie. A právě tuto podmínku není město Hořovice schopno splnit. Dotaci na pořízení kamerového systému Hořovice neobdrží. „Bylo by třeba nejméně šest až osm strážníků. Peníze na mzdy a ostatní vybavení městské policie by bylo pro město nákladem, na které v současné době finanční prostředky nejsou,“ objasnil místostarosta Hořovic.

Kamery v Králově Dvoře nebudou

Při získání dotace na kamerový systém nebyl úspěšný ani Králův Dvůr. „Předloni jsme na pořízení kamerového systému žádali o dotaci. Nebyla nám poskytnuta,“ sdělil starosta Králova Dvora Karel Mencl. Ten v loňském roce navštívil Ministerstvo vnitra ČR. „Zde mi bylo sděleno, že již dotace tohoto rázu nebudou. Byly mi sděleny i souvislosti, které je při zavedení kamerového systému nutné zajistit,“ řekl Karel Mencl.

„Je to složitá věc. Samozřejmě jde o peníze, které město musí vložit do jiných věcí, takže kamerový systém zatím nebude,“ dodává Mencl.