Společný projekt realizace kanalizace a výstavby čistírny odpadních vod plánují Lochovice a Libomyšl už několik let. Termín výstavby tolik potřebné kanalizace ale komplikují různé potíže. Obce musí mimo jiné sehnat celých sto milionů korun.

„Samotná výstavba kanalizačního řadu je otázkou necelého roku, přesto nyní nedokáži odpovědět, kdy bude zrealizována,“ říká starosta Libomyšle Václav Červenka. „V této chvíli pracujeme na prvním kroku, kterým je územní rozhodnutí. Na palec nám šlápl nový stavební zákon, problém bude také se zajištěním potřebných finančních prostředků od státu,“ vysvětluje starosta. Kanalizace za sto milionů korun by jen pro Libomyšl měla stát zhruba třicet pět milionů korun. Zhruba patnáct procent z této částky musí zajistit Libomyšl se svého milionového rozpočtu. „Peníze samozřejmě máme uspořené,“ ujišťuje Červenka.

Libomyšl se podle plánů připojí na čistírnu odpadních vod, která bude stát před Lochovicemi. Tlaková technologie tedy požene odpadní vodu z Libomyšle do Lochovic. „To je sice proti kopci, ale spádový přivaděč by byl z hlediska nákladných zemních prací finančně naprosto neúnosný. Řady by bylo totiž nutné uložit i pět až šest metrů hluboko.

V případě moderních technologií kopíruje potrubí terén v hloubce přesahující jeden metr,“ tvrdí starosta Libomyšle Václav Červenka.