Problém je v otázce, jak nákaze zabránit. „Když to přijde, tak to přijde. Dopředu se na to moc připravit nejde,“ řekl Deníku Jiří Kněžourek, jednatel berounské místní organizace Českého rybářského svazu.

Situace je na Berounsku ale zatím klidná, rybáři nezaznamenali, že by tato nákaza doputovala i do našeho okresu, řekl Jiří Kněžourek.

V současné době se ale nezměnil ani zarybňovací plán, který by dával rybářům za úkol nasadit do vod jiné ryby.  Třeba takové, kterých by se kapří herpes virus netýkal. „Plán se nijak nezměnil, nijak nás situace neovlivnila. Je to dané ministerstvem zemědělství. Nepřišel žádný pokyn, že bychom měli některé druhy omezit,“ vysvětlil Karel Vildmon, hospodář místní organizace.

Aktuálně tak rybáři kromě kapra budou doplňovat i další ryby. „Nějakou bílou rybu, podle toho, co se nám podaří sehnat. Štiky a candáty máme nasazené, už jsme nasazovali úhoří monté,“ vysvětlil Karel Vildmon. Rybáři sice nasazují ryby převážně na jaře, na podzim ale po výlovech budou stavy ryb doplňovat.

Nejbližší výlov ryb se odehraje na rybníku Suchá Luka. „Bude to ale někdy koncem října, až bude chladněji. Pořád je na výlovy ještě teplo,“ podotkl Karel Vildmon.