Městys Karlštejn se tak změní v lidské mraveniště. Organizátoři akce tak prosí návštěvníky, aby nechali doma auta a využili možnosti a na vinobraní raději přijeli vlakem. Letos poprvé vyjede na Karlštejnské vinobraní mimořádná vlaková souprava, tažená parní lokomotivou. Návštěvníci vinobraní tak budou moci poprvé dojet na slavnosti vína do Karlštejna parním vlakem. Kdo využije této novinky, může ochutnat některé tekuté lahůdky, které budou k mání po celém Karlštejně.

Ulice městyse Karlštejn budou o víkendu lemovat desítky stánků s dobrým jídlem a pitím a rozmanitým zbožím i suvenýry a hlavně karlštejnským vínem. Karlštejnské víno má totiž všude v okolí velmi dobré jméno a na letošním vinobraní ho bude stejně jako při uplynulých ročnících pro všechny návštěvníky dostatek.

Tradiční akce, kterou pořádá Hrad Karlštejn, Karlštejnské kulturní sdružení, městys Karlštejn a Výzkumná stanice vinařská Karlštejn Karlštejnské vinobraní, je dvoudenní slavnost vína s bohatým programem v celé obci Karlštejn i přímo na hradě, a to za přítomnosti císaře a krále Karla IV. a jeho dvora.

Příznivci historických filmů mohou zase na louce u řeky vidět oblíbený muzikál Noc na Karlštejně s Waldemarem Matuškou a dalšími populárními českými herci. V letošním roce čeká na návštěvníky této velkolepé akce v podhradí a i po celém městysi Karlštejn nejen dobré víno, ale i lahodný burčák, dobré jídlo, císař Karel IV. s celým svým doprovodem, rytíři, šermíři, divadla, středověká hudba, kapely a mnoho dalšího. Po celou dobu vinobraní bude otevřen i hrad Karlštejn a zájemci si ho mohou prohlédnout.

V tu dobu hrad Karlštejn nabízí všem návštěvníkům vinobraní I. návštěvnický okruh – Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. po oba dva dny.