Ten čelí obžalobě ze dvou trestných činů, a to v souvislosti s financováním výstavby sportovní haly v Králově Dvoře. Spolu s ním ve čtvrtek usedl na lavici obžalovaných jednatel zaniklé firmy Formatech Josef Laun.

Předseda senátu berounského soudu Jaroslav Zalejský hodlal už po třetí vyslechnout jednoho svědka z Prahy. Toho ale soudní jednání zřejmě nezajímá.

„Pan Král jednání našeho sodu ignoruje stejně jako policie," pronesl Jaroslav Zalejský a soudní jednání odročil na leden.

Právní zástupci všech zúčastněných stran se tak u berounského soudu sešli zbytečně. Závěrečného verdiktu se nedočkali ani na třináctém zasedání soudu. Předvolaného svědka se k soudu nepodařilo předvést ani policií.

„Už několik měsíců čekám, že  v této kauze padne rozsudek. Ale marně," poznamenal právní zástupce Králova Dvora Jan Mejzlík. Ten do soudního spisu založil dokument, kterým město Králův Dvůr navýšilo způsobenou škodu a to na necelých 10,2 milionu korun.  K tomuto kroku přiměly právního zástupce Králova Dvora závěry znaleckého posudku znalce z odvětví rozpočtování stavebních prací a fakturace Jaromíry  Jabůrkové, která byla vyslechnuta při minulém jednání soudu.

 Znalkyně uvedla, že kontrolou faktur a jí předložených dokladů byla skutečná zastavěnost na víceúčelové sportovní hale v Králově Dvoře v hodnotě 27,281 milionu korun bez DPH. Firma Formatech ale městu vyfakturovala přes 35 milionů korun.

Karel Mencl byl obžalován v dubnu 2011 z přečinu porušení povinností při správě cizího majetku a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, za to mu hrozí až 10 let vězení. Laun se podle obžaloby při výstavbě haly dopustil podvodu. Pokud ho soud uzná vinným, může ve vězení strávit až osm let.

Karel Mencl se prý zneužití pravomoci dopustil tím, že stavební firmě bez souhlasu zastupitelstva proplácel faktury za práce, které však společnost údajně nikdy neprovedla. Jednatel společnosti zase podle obžaloby podváděl, když nechal neodvedené práce vyfakturovat.

Kauzu se zájmem sledují nejen stovky obyvatel Králova Dvora, ale i z okolních obcí. Někteří si už začínají také tipovat, jaký rozsudek soud nakonec vynese.  „Já si myslím, že ty trestné činy spáchány byly, ale pochybuji, že bude spravedlnosti učiněno zadost," poznamenal Karel Spurný.