Hrad Karlštejn zahájil poslední únorový víkend novou turistickou sezónu. Po zimní přestávce tak otevírá návštěvníkům své prostory jako první ze středočeských hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu.

„Otevřeno bude denně kromě pondělí až do 14. listopadu, pak se hrad otevře ještě v průběhu adventních svátků. Nyní v březnu je denní otevírací doba od 9,00 hodin do 15,00 hodin, kdy začíná poslední prohlídka,“ uvedl kastelán hradu Karlštejn Jaromír Kubů.

Turisté, kteří si v tomto období přijdou unikátní historický skvost prohlédnout, se mohou těšit na první návštěvní okruh. Ten zahrnuje i interiéry Císařského paláce a Mariánské věže.

„Prohlídky trvají 50 minut a jsou našimi odbornými průvodci vedeny v jazycích českém, anglickém a německém. Pro další jazyky je možné využít službu audioguidů. Vstupné je možné platit v hotovosti nebo platebními kartami a lze také využít možnosti zakoupení vstupenky na vybranou prohlídku hradu na internetu,“ doplnil informace Jaromír Kubů.

Ten, koho přitahuje Kaple sv. Kříže, si musí ještě několik měsíců počkat. „Kaple sv. Kříže bude v rámci 2. návštěvního okruhu otevřena až od 1. června,“ vysvětlil kastelán.

V průběhu roku nabízí hrad i různé kulturní akce. Hned v neděli 28. února se v kostele Panny Marie na Karlštejně uskutečnila mše svatá k 653. výročí založení karlštejnské kapituly. Chystá se i hudebně dramatické vystoupení k dvoustému výročí narození Karla Hynka Máchy, na květen je naplánováno i vystoupení folklórních souborů. V termínu 5. a 6. června se bude konat i oblíbený Královský průvod, kdy Karel IV. veze korunovační klenoty z Prahy na Karlštejn.

„V letošním roce budeme pokračovat i v projektu oživlé památky. Každý měsíc bude tématicky zaměřen. Například o květnových víkendech budou mít všichni návštěvníci možnost prohlédnout si podkrovní prostory Císařského paláce, tzn. prostory bývalého fraucimoru. Zajímavostí je unikátní krov z konce 19. století,“ upozornil Jaromír Kubů na zajímavý projekt, který určitě osloví i řadu obyvatel Berounska.