Karlštejn/ Na velký nápor turistů se už několik dnů připravují zastupitelé i obyvatelé Karlštejna. O víkendu 27. a 28. září se zde koná 12. ročník Karlštejnského vinobraní. Jeho pořadatelé zajistili pro návštěvníky velmi bohatý program, který se bude odehrávat současně na několika místech. Na nádvoří hradu, prostranství před vinicí, náměstí pod hradem a u základní školy při cestě na hrad. Na akci, kterou každoročně navštíví tisíce lidí, se podílelo Karlštejnské kulturní sdružení, městys Karlštejn, Státní hrad Karlštejn a Výzkumná stanice vinařská Karlštejn.

„První schůzku jsme měli už v dubnu. Poslední dvanáctého září. V roce 2006 navštívilo během víkendu naše vinobraní dvacet tisíc lidí. Loni, zřejmě kvůli počasí, jich bylo o čtyři tisíce méně. Proto se budeme letos v Kapli Svatého kříže modlit za hezké počasí,“ informoval kastelán hradu Karlštejn Jaromír Kubů.


Při letošním ročníku se mohou lidé těšit na tradiční koncerty historické, folkové a lidové hudby. Na šermířská vystoupení, která je čekají na hradě i v podhradí. V blízkosti starobylé památky se stejně jako při předchozích ročnících uskuteční středověký jarmark. Nebudou chybět ochutnávky karlštejnských vín, burčíku, kulinářské speciality a vepřové hody. Slavnostní zahájení je naplánováno na 13. 30 hodin. Na prostranství před karlštejnskou vinicí, která se nachází naproti centrálnímu obecnímu parkovišti, přijede císař Karel IV. se svým dvorem a vyzná se karlštejnskému vínu i zdejšímu kraji.⋌