„Sama jsem toho příkladem. Moje maminka byla učitelka tělocviku a biologie a tatínek zubařem. I můj starší bratr je lékařem, u nás v rodině nikdo nesportoval na vysoké závodní úrovni,“ popsala olympijská vítězka v běhu na lyžích své dětství.

Kateřině Neumannové kariéru úspěšné sportovkyně nikdo neplánoval. V zimě ale lyžovala s rodinou na Šumavě, v létě jezdila na kajaku v rodném Písku. „Také jsem měla dětské sny. Nejdříve jsem chtěla vyhrát krajské přebory. Pak jsem si přála být nominovaná na mistrovství republiky, pak mít na mistrovství republiky medaili. Tak to šlo krůček po krůčku,“ pokračovala sportovkyně.

Chlapci a děvčata pozorně poslouchali i vyprávění z doby, kdy se Kateřina Neumannová dostala do reprezentace a poprvé jela na Olympiádu. „Cíle se samozřejmě postupně zvyšovaly a až v celém závěru kariéry se mi podařilo vyhrát ten největší sportovní závod, jaký může být. To znamená olympiádu. Když jsem byla ale ve vašem věku, vůbec jsem nevěděla, čemu se budu věnovat. Přemýšlela jsem o tom, co budu studovat. Říkala jsem si, že půjdu na gymnázium, a pak se uvidí. Najednou ze mne byla reprezentantka. Lidské osudy se vyvíjí různě a každý z vás má šanci být úspěšný a něčeho v životě dosáhnout,“ pověděla na adresu školáků.

Povídání s Kateřinou Neumannovou nahradilo hodinu fyziky a matematiky. Pro školáky to bylo zajímavé zpestření vyučování. „Sám jezdím na kole, sport navíc někdy sleduji v televizi, například hokejová utkání. Dnešní beseda byla hodně zajímavá,“ prohlásil šestnáctiletý Daniel Fencl z deváté třídy.

Kateřina Neumannová zas ocenila prostředí suchomastské základní školy. „Děti zde mají klidné a pohodové prostředí se zahradou, které jim může kdekdo závidět,“ uvedla Kateřina Neumannová a dodala, že ji zaujalo i okolí Suchomast, které je určitě vhodným tipem pro výlet.