Starosta Karlštejna Miroslav Ureš je velmi zklamán jednáním a přístupem společnosti ČEZ. V lednu požádal společnost, která v loňském roce vykázala zisk větší než 46 miliard korun, o pomoc v nouzi. Starosta poslal dopis přímo předsedovi představenstva Martinu Romanovi a požádal ho, aby Karlštejnu ČEZ vrátil finanční dar, který jim před 16 lety obec poskytla. Jednalo se zhruba o deset milionů korun. Peníze obec investovala do výstavby trafostanice a elektrického vedení v Karlštejně. Ty pak následně bezplatně převedla na právního předchůdce ČEZu.

„Nedoufal jsem v to, že nám ČEZ pošle celou sumu. Myslel jsem si ale, že nám tehdejší pomoc tak bohatá společnost nějak oplatí. Domníval jsem se, že nám nějakou korunu pošle. Bohužel jsem se spletl. Napsali nám, že od nich nedostaneme nic,“ uvedl starosta Karlštejna Miroslav Ureš.
Na konečnou odpověď ČEZu čekali představitelé Karlštejna více než dva měsíce. „Napsali nám nakonec, že je naše žádost bezpředmětná. Podle jejich stanoviska prý není u darovacích smluv, které jsme ČEZu museli k žádosti o finanční pomoc doložit, dán právní důvod pro navrácení námi požadovaných peněz,“ vysvětlil starosta.

Karlštejn požádá o dotaci na výstavbu sportovního hřiště s umělou trávou

Odpověď ČEZu starostu Karlštejna Miroslava Ureše nijak neuspokojila. „Tušil jsem to. My jsme ale skutečně dali do zařízení společnosti přes sedm milionů korun. Na ty ostatní miliony se mi bohužel nepodařilo dohledat všechny smlouvy. Ti lidé vydělávají zařízením, ke kterému přišli jako slepý k houslím, obrovské peníze. Myslím si, že je cena elektřiny vůči obyčejným lidem dost nemorální,“ stěžuje si starosta.

Vidiny sponzorského daru se ale Miroslav Ureš stále nevzdává. „Příští rok zkusím požádat nadaci ČEZu o příspěvek ve výši milionu korun na hřiště s umělou trávou. Nejsem si ale jistý, jak dopadnu,“ poznamenal starosta Karlštejna. Podle mluvčí ČEZu Ivany Vejvodové Karlštejn určité šance na získání finančního příspěvku z nadace má. „Záleží, na jaký projekt obec o peníze požádá, a zda její starosta vyplní všechny potřebné formuláře,“ informovala Ivana Vejvodová.