Vyjednávání o budoucí koalici, která získá vedení okresního města, tak nejsou jednoduchá. Na starostenské křeslo si dělá zálusk několik stran. A starostenské i místostarostenské křeslo a také křeslo v městské radě je také hlavním důvodem domluvy a nedomluvy nejsilnějších hráčů. Mluví se o tom, že o post starosty v Berouně usilují všechny strany a hnutí kromě KSČM.

Podle neoficiálních informací to vypadá, že horkým adeptem na starostenské křeslo je v Berouně lídr Nezávislých Berouňáků Dušan Tomčo. Ten se sice do zastupitelstva přes počet hlasů nedostal, mandát v něm mu měl přenechat Josef Štěpánek.

„Máme za sebou několik dlouhých jednání. Politické spektrum zvolených zastupitelů je velmi roztříštěné a tak jsou jednání hodně náročná na čas. Se všemi stranami a uskupeními jsme se už téměř sešli. Jednání, která ale nejsou o stranách, nýbrž o lidech, se kterými bychom chtěli spolupracovat, začala už v neděli a pravděpodobně budou pokračovat ještě v úterý. Chceme, aby to byli lidi, kteří svými znalostmi a dovednostmi budou moci Berounu prospět. S touto myšlenkou jsme šli i do voleb,“ poznamenal lídr Nezávislých Berouňáků Dušan Tomčo s tím, že jako první přišla na řadu jednání s ANO, ODS a ČSSD.

„Nic konkrétního z nich ale prozatím nevzešlo. Na téma, kdo bude příštím starostou Berouna, jsme se začali bavit už v sobotu v noci. Z pohledu voliče by mohlo být starostou Berouna všech pět zastupitelů z Nezávislých Berouňáků. V širším porovnání dostali od voličů více hlasů než lídři ostatních stran. Nicméně myšlenku, že bych se příštím starostou Berouna mohl stát já, nevylučuji a nevylučuje ji ani naše hnutí,“ nastínil směr probíhajících jednání Dušan Tomčo.

Rovná polovina volebních okrsků v Králově Dvoře byla na základní škole v Jungmannově ulici.
Králův Dvůr ovládla modrá barva, odpadají koaliční jednání

A s kým konkrétně by vítěz komunálních voleb v Berouně rád úzce spolupracoval? „Na to není jednoduchá odpověď. Některé lidi znám osobně a některé ne. Ale v každém uskupení či straně je někdo, kdo by byl super, ale stejně tak tam jsou lidé, se kterými si někteří naši kandidáti nedokážou spolupráci představit. Naším cílem je proto najít co nejširší shodu pro práci v radě i v zastupitelstvu,“ vysvětlil lídr Nezávislých Berouňáků.

Jak dále uvedl, dokázal by si představit užší spolupráci kromě kolegů z kandidátky s Petrem Veselým (Beroun sobě) a Adamem Voldánem (STAN), Michalem Mišinou (ANO) i Ivanem Kůsem (ČSSD).

To, že jsou povolební vyjednávání vyčerpávající potvrdil i lídr kandidátky ODS Soňa Chalupová. „V neděli jsem absolvovala šestihodinový maraton jednání se stranami a hnutími, která se dostala do berounského zastupitelstva a budou pokračovat. U nás jsou ve hře všechny možnosti, protože berounská jednadvacítka je velmi rozdrobená a nikdo tak tady nemá šanci okamžitě udělat stabilní vládu, jako tomu je v Králově Dvoře,“ konstatovala Soňa Chalupová. Jak dále uvedla, jejich vize je jiná, než představa Nezávislých Berouňáků. „My jsme šli do voleb s tím, že budeme mít post starosty,“ upozornila Soňa Chalupová.

Místa ve vedení města se nechce vzdát ani hnutí ANO. „Je to předmětem dohod. Rozhodně ho ale s potenciálem našich mandátů chceme mít,“ konstatoval Michal Mišina.

Radnice Hořovice
V Hořovicích zůstanou ve vedení města sociální demokraté, podpoří je komunisté