V točnickém Ski Centrum Petr Švarc stojí půjčení lyžařského setu pro dospělého na týden 1350 korun. Pro dítě to je 800 korun za týden a helma 210 korun. „V současné době si u nás lidé zamlouvají hodně sety na lyžařské školní výcviky, na které se jezdí v lednu. U nás je ale více zaběhnuté sezónní půjčovné lyží než termínovaná zápůjčka,“ uvedla spolumajitelka Ski Centra Švarc v Točníku Eva Švarcová s tím, že nejvíce zákazníků se dožaduje dětské lyžařské výbavy, kterou si půjčují i na celou sezonu. „Spousta zákazníků jezdí na hory o víkendech a nemá tak pro ně smysl si na každý víkend půjčovat lyže, tak si je půjčí na celou zimu,“ vysvětlila spolumajitelka půjčovny.

Půjčovna funguje už pětadvacet let a za celou tu dobu se její majitelé setkali jen se dvěma nepoctivými zákazníky, kteří jim lyžařskou výbavu nevrátili. „To je zanedbatelný počet. Sem tam se stane, že přivezou i něco zničeného, ale je to minimum případů. Zákazníci platí za set jistinu tisíc korun, kterou jim pak vracíme,“ dodala Eva Švarcová.

V dnešní době si stále více lyže půjčují lidé, kteří patří k sociálně slabší vrstvě obyvatel. V jedné z králodvorských půjčoven ale mají zkušenost i s tím, že si je u nich půjčil syn velmi bohatého podnikatele. „Zlomil mi lyži a jeho otec mi odmítl škodu uhradit,“ poznamenal František Kasík z půjčovny lyží v Králově Dvoře s tím, že tenhle sortiment žádná pojišťovna nepojistí a on si od lidí zálohu na vrácení lyží nebere.

„Někteří zákazníci patří k sociálně slabším a rozhodují se jestli pojedou na týdenní dovolenou v zimě na hory, a nebo v létě k rybníku, kde nepotřebují žádné permanentky a lyžařské vybavení. Od nich prostě nemohu vyžadovat k půjčovnému ještě zálohu. Bylo by to pro ně pomalu jednou tak drahé,“ vysvětlil František Kasík.

V této půjčovně stojí týdenní půjčení lyžařského setu pro dítě od 600 do 800 korun. Záleží na délce lyží. K tomu helma a brýle za 250 korun. Lyžařský set pro dospělého vyjde na 1100 korun a na snowboard 1000 korun. „Je to včetně hůlek, bot a skivaku," dodal František Kasík s tím, že v posledních letech už noví zákazníci nepřibývají. „Lidé, kteří na to mají, si raději koupí nové lyže. Další jev, který na to má vliv, je počet půjčoven. Když jsem začínal, byl jsem v Králově Dvoře sám. Nyní jsou zde už tři půjčovny lyží,“ upozornil František Kasík.

Ceny půjčovného za lyžařské vybavení.Zdroj: Deník