Lidé napříč republikou se spojují pomocí světelného signálu, který se vysílá z jednoho vyvíšeného stanoviště na druhé po dohodnutých trasách napříč krajinou, po vzoru dávných Keltů. Dochází tak k duševnímu propojení všech účastníků.

Jedním z míst, kde byl signál přijat a předán dál, byla rozhledna Studený vrch u Hostomic. Učastníci z vrcholu rozhledny sledovali, jak se postupně světelné signály přibližují krajinou. V letošním roce oproti loňsko vyšlo perfektní počasí a díky jasné obloze a tisícům hvězd nad hlavou bylo propojení i se vzdálenými místmi nejen duchovní, ale vizuální. Dohlednost byla až k Praze, dokonce se mluvilo o tom, že by mohl být vidět signál na Řípu.

V 19.48 odpálili světlici na vrchu Plešivec, který jako temná oblast vystupoval mezi světly okolních měst a obcí. Správce rozhledny Jaroslav Routa přesně v 19.50 hodin vypálil světlici na Studeném vrchu a signál tak odeslal dál.

K celé akci Jaroslav Routa řekl: "Matka Země nám s přicházejícím jarem a rovnodeností tentokrát ukázala příjemnější tvář a na Studeném vrchu bylo tentokrát nezvyklé teplo. To jsme již ale netrpělivě očekávali ohnivý signál z mystického Bacína a následně i Plešivce, který byl pro nás tentokrát poprvé jako předávající."

Po chvíli bylo vidět, že propojení funguje a na dalších kopcích se ukázala červená světla.