Poměrně teplá a mírná zima poskytla příznivé podmínky pro šíření klíšťat. Odborníci varují. Přestože ještě ani nezačala sezona, klíšťata jsou v plné aktivitě a již nyní hrozí nebezpečí, že si lidé z výletů do přírody přinesou domů i přisátého cizopasníka. Příslušná očkování, ale také správné odstranění klíštěte a další obezřetnost a sledování místa vpichu, je podle lékařů nejdůležitější ochranou proti nemocem, které klíště přenáší.

Kusadla mohou zůstat i v hýždích

„V průběhu posledních dnů jsme ošetřili mnoho případů pacientů, kteří měli přisáté klíště. Často se na nás lidé obracejí s tím, že jim v kůži zůstala pouze kusadla. Mnozí totiž neznají správný postup, jak klíště vyjmout a přetrhnou jej,“ vysvětluje Bořek Bulíček z řevnické záchranné služby Trans Hospital. V pondělí na příklad podle něho lékaři ze záchranky ošetřili muže, který se pokoušel odstranit nepříjemného cizopasníka z hýždí. Nezvěděl ale jak správně postupovat a v kůži mu zůstala zakousnutá hlavička klíštěte.

Teplota může být příznakem potíží

„Důležité je cizopasníka vyviklat pomocí speciální pinzety. Neměli bychom jej vytáčet ani polévat olejem,“ říká lékař. Stejně důležité jako postup odstranění klíštěte je také sledování postiženého místa, ale také zdravotního stavu člověka. „Nutné je zapsat si přesně den, kdy klíště vyjmete, a nejméně jeden měsíc kontrolovat zarudnutí vpichu. Teplota nebo příznaky chřipky mohou být alarmujícím ukazatelem smrtelně nebezpečné nemoci,“ upozorňuje Bořek Bulíček.

Očkování chrání nejen život dětí

Dospělí ani děti nemusí s každým klíštětem bezprostředně navštívit lékaře. Taková forma prevence je prý zbytečná. „Důležité je ale včas cizopasníka vyjmout a dále sledovat postižené místo. Malé zarudnutí do velikosti nehtu nemusí nic znamenat. Znepokojujícím znakem potíží je červený otok o velikosti jednoho až deseti centimetrů,“ připojuje se také dětská lékařka Jana Kepková z Berouna. Zatímco velký flek může podle odbornice znamenat první příznaky borreliozy, vysokou teplotou organismus reaguje na encefalitidu. „Není pravda, že by měli rodiče chránit očkováním především své děti. Naopak,“ varuje Kepková. „Právě u dospělých lidí může mít nakažení infikovaným klíštětem doslova katastrofální důsledky,“ dodává lékařka.