„Tenkrát jsme si uvědomili, že organizace, která by sdružovala rodiny s postiženými dětmi, tady chybí. Prvním impulsem tedy bylo seznámit se s rodinami, které prožívají něco podobného jako my. Našli jsme společné zájmy, přátele a navzájem jsme si vyměňovali informace. Rodiny, které se do toho tenkrát zapojily, členství v Klubíčku ohromně posílilo. Najednou viděly, že v tom nejsou samy a to byl i náš případ. Byla to úleva zjistit, že existují rodiny, které mají podobně postižené dítě jako my a zvládají to,“ řekla Alena Pecková.
V roce 1997 tedy 24 rodin s postiženými dětmi založilo berounský klub Klubíčko. „Název vymyslela bývalá předsedkyně Martina Berušková. Dlouho jsme o něm uvažovali a věděli jsme, že takových hřejivých názvů již existuje mnoho. Nakonec se přišlo na Klubíčko, které se dobře graficky ztvárňuje a má to i tu symboliku, že dítě, které nemá dobrou motoriku, ho snadno nakreslí. Od sponzora jsme tehdy získali první počítač, a tak jsme veškerou administrativu dělali doma. V roce 1999 jsme začali uvažovat o tom, že bychom zřídili poradnu, kde bychom poskytovali rady, které jsme si do té doby dávali jen mezi sebou. Navázali jsme kontakty s úřady, doktory a školami, kam jsme předávali informace, a díky tomu jsme mohli pomoci dalším lidem,“ vzpomínala ředitelka Klubíčka. Poradna tenkrát sídlila v Medicentru asi na osmnácti metrech čtverečních. Informační centrum Naděje získalo v roce 2000 prvního placeného zaměstnance.
V roce 2003 se centrum přestěhovalo do větších prostor gymnázia a rozšířilo své služby o terapie, volnočasové aktivity a o pořádání táborů a víkendových pobytů. „Začali jsme pořádat ace pro samotné děti, aby si rodiny mohly odpočinout a mít trochu času pro sebe,“ sdělila Pecková.
Od září roku 2006 působí Klubíčko v Komunitním centru v Berouně, kde mají členové i zaměstnanci k dispozici téměř celé druhé patro. „Zhruba sedmkrát do roka jezdíme na různé pobyty. Kromě toho pořádáme také zájezdy, víkendové akce a výlety. Jsme jediné takové zařízení na okrese, takže nemáme žádnou věkovou hranici a ani žádné postižení není pro nás limitující. Momentálně tu máme děti od předškolního věku až po čtyřicetiletého klienta,“ uvedla. „To, co však pokládám za největší úspěch, je, že se nám podařilo zaměstnat rodiče, které mají doma postižené dítě,“ dodala ředitelka Klubíčka.
Integrační centrum Klubíčko chystá u příležitosti desátého výročí založení klubu slavnostní akci, která se bude konat v červnu v některém z kempů v okolí Berouna.