Stejně jako se mění doba, ve které žijeme, mění se i zvyky a tradice. Ačkoli my jsme se v dětství museli spokojit s návštěvou Mikuláše, čerta a anděla doma v obývacím pokoji, některé děti se dnes mohou vydat na exkurzi přímo do pekelné říše.

O úspěšnosti svědčí velký zájem

První dva prosincové dny se v hrůzu nahánějící peklo změní i Koněpruské jeskyně a jak organizátoři z Klubíčka Beroun potvrdili, o celou akci měli rodiče malých neposedů velký zájem. „V Koněpruských jeskyních pořádáme mikulášskou nadílku již několik let a rodiče o ni velmi stojí. Svědčí o tom i skutečnost, že celá akce byla plně obsazena již začátkem listopadu,“ uvedla Marie Přibylová z berounského Klubíčka. A jak celý výlet do podzemí přeplněného čerty vlastně probíhá? „Rodiče na kartičky napíší pro čerty a Mikuláše kladné a záporné vlastnosti svých dětí. Do jeskyně pak pouštíme desetičlennou skupinku dívek a chlapců v půlhodinovém intervalu,“ přiblížila průběh akce Marie Přibylová.

Psycholožka Libuše Hentschová ale zdůrazňuje, že tento zážitek není vhodný pro každé dítě. „Tato zkušenost se může negativně odrazit na psychice dítěte. Záleží na rodičích, aby posoudili, do jaké míry je jejich potomek citlivý a jak setkání s čertem zvládne,“ nabádá psycholožka k opatrnosti. Samotné setkání s čertem v řadě případů způsobilo u dětí koktavost, se kterou bojují i v dospělosti. „Nic se zkrátka nemá přehánět a rodiče musí být soudní. To ovšem neznamená, že bych samotný zvyk zavrhovala. Vždyť ve své podstatě má jít o radostný zážitek, při kterém se děti setkají s nadpozemskými bytostmi a jsou obdarováni,“ dodává Libuše Hentschová.

Rodiče, kteří si vyzkoušeli obě varianty, jak setkání dětí s čertem a Mikulášem v domácím prostředí, tak přímo v pekle, se většinou přiklánějí k druhé variantě. „Když přišel čert s Mikulášem k nám do bytu, dcera se pak několik večerů bála jít sama večer na záchod, aby v chodbě nestál čert. Minulý rok jsme na doporučení kamarádky vyzkoušeli peklo v příbramských dolech a dcera byla skutečně nadšená. Navíc z ní spadl strach, protože se s čertem nesetkala sama, ale v přítomnosti dalších dětí. Skutečně příjemný zážitek pro celou rodinu,“ podělila se o zkušenosti maminka šestileté Nikolky