Skoro devadesát procent klubů a jednot není spokojeno se státní podporou v oblasti sportu. Sportovním klubům i tělovýchovným jednotám chybějí peníze na činnost, trenéry a některé kluby nemají dokonce ani hřiště, na kterém by mohly trénovat. Finanční problémy mají v berounském regionu téměř všechny sportovní kluby. Patří k nim SK Slavoj Osek, Tělovýchovná jednota Sparta Podluhy, Tělovýchovná jednota Baník Mořina, SK Hudlice, Tělovýchovná jednota Drozdov, Taneční centrum R. A. K., Tělovýchovná jednota Litavan Libomyšl, Tělovýchovná jednota Kublov, Fotbalový klub Hořovice a další.

„Financování nevýdělečného spolku je špatné. Hradíme členské příspěvky a pak obdržíme dotaci skoro v té samé výši. To je jediný příjem pro naše sportovní zázemí. Bez pomoci naší obce bychom náš klub za chvíli nemohli provozovat,“ tvrdí představitelé Tělovýchovné jednoty Baník Mořina s tím, že nemají zajištěné ani náklady na rozhodčí, údržbu softwaru, která je nezbytně nutná pro konání sportovních utkání a chybí jim peníze na nové vybavení hráčů. O dotace tělovýchovná jednota už několikrát nežádala, protože nemá dorostence.

OVOV ve Slaném na jednom z nejnovějších atletických stadionů v republice.
FOTO: Z Odznaku všestrannosti na olympiádu? V Mělníku roste supertalent

Velké problémy má také Tělovýchovná jednota Drozdov. „Jsme menší klub, který se stará o poměrně velké množství dětí. Máme jich celkem až osmdesát. Proto nám také chybí dostatek trenérů a jejich ohodnocení,“ tvrdí vedení Tělovýchovné jednoty Drozdov. Další velký problém, který musí drozdovští řešit, je sportovní areál. Ten patří z jedné třetiny soukromé osobě. „Z tohoto důvodu nemůžeme žádat o finanční prostředky na velice potřebnou úpravu plochy hřiště,“ vysvětlilo vedení klubu. Soukromý majitel požaduje za výkup pozemku po tělovýchovné jednotě prý částku v řádech milionů korun.

Problémy s financováním klubu nemá jako jeden z mála Piranhas Beroun. Což je mládežnický baseballový a softballový klub. Má pět týmů dětí. Ročníky 2006 až 2012. „S finančními prostředky problémy celkem nemáme. Snažíme se v tomto směru maximálně ohánět. Máme nějaké sponzory ale hlavně čerpáme všechny možné dotace. Myslím si, že v posledních dvou letech jsou dotační tituly poměrně dobře nastavené. Jak na městě, na kraji či na ministerstvu školství. Pokud kluby žádají o vypsané dotační tituly, tak si myslím, že na ty potřebné finanční prostředky dosáhnou,“ vysvětlil za sportovní klub Piranhas Beroun Michal Maryška.

Podle něho mnohé kluby od dotací odradí agenda, která je s žádostmi spojená. „Je to práce, ale je potřebná. Dříve jsme také měli problémy s finančními prostředky. Když jsme ale začali o ně žádat, tak se naše situace změnila. Také velmi dobře spolupracujeme s rodiči dětí,“ upozornil Michal Maryška.

Pirhana club má sice kde trénovat, ale nemá kde hrát zápasy. „Momentálně máme od asociací výjimku. Zápasy hrajeme na hřištích soupeřů. To ale nemusí dlouho trvat a náš klub může být vyloučen ze všech soutěží, které nyní hrajeme. Našim velkým snem a cílem proto nyní je, do roku 2020 vystavět v Berouně hřiště na pálkovací sporty minimálně pro děti,“ prozradil Michal Maryška.

Některé kluby ale mají se žádostmi o dotace problém. Podle Fotbalového klubu Hořovice není jednoduché o dotace žádat. „Chtěli bychom zjednodušený přístup k žádostem o dotace, aby ho mohl vyplnit i ten, kdo není placen za tyto služby profesionálně a zabralo mu to maximálně tak dvě hodiny,“ tvrdí FK Hořovice.

Na podporu boje proti zákeřné nemoci pořádá každý rok Liga proti rakovině veřejnou sbírku. Jejím symbolem jsou kvítky měsíčku lékařského.
Sbírka dne proti rakovině podpoří nádory tlustého střeva